Odpadová legislativa klade na obce četné nároky, jedním z nich je i povinnost zveřejňovat informace o obecním nakládání s komunálními odpady.
Jedním z nároků, který odpadová legislativa klade na obce je i povinnost zveřejňovat informace o obecním nakládání s komunálními odpady dle § 60 odst. 4 zák. o odpadech. Mnohé obce neví co si mají pod povinností „..informovat nejméně jednou ročně způsobem umožňujícím dálkový přístup o způsobech a rozsahu odděleného soustřeďování komunálního odpadu, využití a odstranění komunálního odpadu a o možnostech prevence a minimalizace vzniku komunálního odpadu. Nejméně jednou ročně obec zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup kvantifikované výsledky odpadového hospodářství obce včetně nákladů na provoz obecního systému.“ konkrétně představit.
Nepřekvapí, že těchto interpretačních nejasností se snaží využít soukromý sektor a nabízí obcím mnohdy poměrně nákladné vyřízení této povinnosti. Je ovšem toto třeba? Jak si mají obce vyložit § 60 odst.4 zák. o odpadech? Ve skutečnosti jde o poměrně prostou záležitost. Základní informace, které mají, dle informací od Odboru odpadů MŽP, být sděleny za předcházející rok jsou následující: jaké odpady se v obci třídí, kolik využitelných složek komunálních odpadů se vytřídilo, kolik bylo směsného komunálního odpadu, objemného odpadu, nebezpečného odpadu. Co obec dělá v oblasti prevence vzniku odpadu. Jaké jsou náklady a příjmy odpadového hospodářství (obecní systém). Kam odpad směřuje (k využití, na dotřídění a využití, na skládku).
Konkrétní forma uveřejnění je na obci, typické ovšem bývá uveřejnění v obecním zpravodaji a současně např. na obecních webových stránkách. Sdělením výše uvedených informací tak obec řádně splní svou zákonnou povinnost a ušetřené prostředky za externí zpracování lze investovat jinam.
Komentáře