Zlínský kraj pořídil 9 nových elektromobilů

| zdroj: Zlínský kraj0

zdroj: zlinskykraj.cz

Dalších 9 vozidel na elektrický pohon Opel Combo-e LIFE pořízených z projektu „Elektromobily pro Zlínský kraj a jeho organizace“ slavnostně předala novým uživatelům statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová. Kraj v rámci tohoto projektu pořídí celkem 58 elektromobilů a k nim 57 nabíjecích stanic. Provoz elektromobilů si krajské příspěvkové organizace pilotně vyzkoušely už v loňském roce, kdy kraj v rámci projektu „EKO auta pro sociální služby Zlínského kraje“ zakoupil prvních 5 elektromobilů.

„Dnes jsme předali sedm nových elektromobilů Sociálním službám Vsetín a po jednom voze pro dětské domovy ve Vizovicích a Bojkovicích. Dvě elektroauta pořízená v rámci tohoto projektu jsme předali už v únoru. Elektromobily postupně nahradíme dosluhující auta, jejichž provoz a údržba jsou drahé a nešetrné k životnímu prostředí,“ přibližuje statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která je odpovědná za oblasti sociální politiky a životního prostředí.

Vozidla byla zakoupena v rámci projektu „Elektromobily pro Zlínský kraj a jeho organizace“. Jeho cílem je pořízení 58 vozidel na elektrický pohon a 57 neveřejných dobíjecích stanic. Elektromobily nahradí 45 vozidel na fosilní paliva v organizacích Zlínského kraje, dalších 13 elektromobilů rozšíří vozový park Zlínského kraje a jeho organizací.

Nejvíce z těchto elektroaut, a to celkem 35, získají do užívání školské organizace. Pro sociální služby kraj pořídí 18 vozidel, pro potřeby Zlínského kraje budou určeny 3 elektromobily a 2 vozidla dostanou krajské organizace v oblasti kultury. Všechny elektromobily by měly být dodány do konce února 2025.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR, který na jeho podporu získal prostředky z Evropské unie z fondu Next Generation EU. Cena jednoho vozidla je více než 960 tisíc korun. Dotace činí v případě nahrazovaného vozidla 360 tisíc korun, v případě pořízení elektromobilu, který rozšiřuje vozový park, pokryje dotace 300 tisíc z jeho pořizovací ceny.

Celkový rozpočet projektu činí 53,390 milionu korun, z něj více než 22 milionů korun získá Zlínský kraj z dotačních zdrojů.