Zlín: Objem uloženého odpadu stále narůstá

| zdroj: Město Zlín0

Zlín: Objem uloženého odpadu stále narůstá

Největší podíl na uloženém odpadu, přibližně poloviční, má kategorie směsného komunálního odpadu od občanů města Zlína, následuje stavební a objemný odpad. V loňském roce uložilo město Zlín na skládku Suchý důl cekem 19 000 tun odpadu.

V loňském roce zabezpečovaly Technické služby Zlín svoz celkem 13 427 nádob, tedy popelnic a kontejnerů. K tomu obsluhovaly 6 995 nádob na biologicky rozložitelný odpad. Počet kontejnerů na tříděný odpad - papír, plasty, kov a sklo, činil 1 222. Technické služby Zlín realizují pro občany i 24 mobilních svozů odpadů z místních částí a Jarní a Podzimní úklidy. Celkem bylo takto svezeno 726 tun odpadu.

V areálu Suchého dolu funguje od srpna 2014 kompostárna, která na základě svozu biologického odpadu vytváří organické hnojivo. Kompost se poté dává zdarma k dispozici občanům města Zlína, kteří jsou zapojeni do systému odděleného sběru BRKO.

V roce 2018 bylo dopraveno do kompostárny 3 659 tun biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Z něho bylo vyrobeno přes 600 tun kvalitního kompostu. Potvrdil se tak trend, kdy na kompostárně končí každý rok stále větší množství odpadů.

Se zvyšujícími se objemy uloženého odpadu narůstají i náklady na jeho zpracování. Náklady Technických služeb Zlín na zpracování odpadů byly v roce 2018 ve výši 53 mil. Kč vč. DPH.  Odhadovaný meziroční nárůst nákladů na zpracování odpadů v letech 2018 a 2019 je tak nejméně 5 %. V roce 2020 se předpokládá další nárůst nákladů na zpracování odpadů, tyto se odhadují na výši 63 mil. Kč.

Foto: zlin.eu