Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Žijeme v době plastové

| autor: Pavel Mohrmann0

Žijeme v době plastové

Ano, žijeme v době plastové a produkce tohoto materiálu neustále roste. A tak se planeta začíná topit v plastovém odpadu. Byť už drahně let všechny zelené ekologické nevládní a neziskové organizace tvrdě volají po recyklaci. Té recyklaci, pod kterou si všichni představují, že plastový odpad se sebere, nějak se upraví a pak z něj vznikne opět nějaký plastový výrobek. Jenže to nefunguje a jen tak fungovat nebude.

Kdyby to totiž fungovalo, tak plastový odpad prostě planetu neschlamstne. Netvořily by se ostrovy odpadu v oceánech, ryby by neměly v útrobách zapalovače, propisky a Bůh ví co ještě. Takže dle mého názoru všechny ty nevládní neziskové ekologické organizace svým tlakem na recyklaci způsobují, že plastový odpad zaplavuje planetu.

Jsem si jist, že určitě přijde doba, kdy z technologie na zpracování plastového odpadu začne vypadávat surovina vhodná pro výrobu dalších plastových výrobků a cenově bude srovnatelná s panenskými surovinami. V současné době to tak ale není (až na výjimky) a každý pokus o recyklaci naráží na stále stejnou překážku: ekonomika.

Dokud nenastane doba, kdy se recyklační plastový byznys vyplatí alespoň trochu, tak zkrátka nebude. Do té doby máme jiné technologie. Jsou ekologické a hlavně konečné, což znamená, že odpad bezpečně zlikviduje. Jsou zde zařízení a energetické využití odpadů, slibnou budoucnost má i chemická recyklace, která z plastů umí vyrobit třeba plyn, který se dá využít, nebo olej, který má také své další využití.

Nedávno jsem navštívil muzeum Tatry v Kopřivnici. Až se mi tajil dech, když jsem viděl produkty automobilového průmyslu z počátku minulého století. Materiálům vládl kov, dřevo, textil a něco málo pryže. V dnešní době je to nepředstavitelné, nicméně tenkrát to šlo.

Tím nechci říct, že se máme vrátit a přestat využívat báječné vlastnosti plastu. To ne. Mohli bychom se ale při nakupování věcí pro naše životní potřeby zamýšlet nad tím, zda je bezpodmínečně nutné mít doma tolik plastu. A netýká se to jen odpadů, ale i samotných výrobků.

Foto: zdroj redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert