Zero waste: první bezodpadové lety

| autor: Hana Tomášková0

Zero waste: první bezodpadové lety

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Andrew David, generální ředitel Qantas Domestic, uvedl, že zkušební let na počátku května byl důležitým milníkem pro snižování odpadu v letecké dopravě. „Při přepravě více než 50 milionů lidí ročně vyprodukují Qantas a Jetstar v současné době takové množství odpadků, které odpovídá 80 plně naloženým letadlům Boeing 747 jumbo jet,“ řekl Andrew David.

Ve snaze odstranit do konce roku 2020 sto milionů plastových předmětů na jedno použití, nahradí Qantas a Jetstar 45 milionů plastových kelímků, 30 milionů souprav na příbory, 21 milionů šálků kávy a 4 miliony krytů opěrek hlavy.

Chceme poskytnout zákazníkům stejnou úroveň služeb jako doposud, ale bez množství odpadu, který s sebou pobyt na palubě přináší,“ vysvětluje David. Během letu na trase Sydney - Adelaide se obvykle vyprodukuje zhruba 34 kilogramů odpadu, což znamená 150 tun odpadu ročně.

Ekologickými alternativami bylo nahrazeno přibližně 1000 jednorázových plastových předmětů, některé byly zcela odstraněny. Alternativní produkty používané během letu zahrnují nádoby na potraviny vyrobené z cukrové třtiny a příbory vyrobené z obilného škrobu, které jsou plně kompostovatelné. Tímto letem testujeme naše výrobky, snažíme se o zdokonalování odpadového procesu a o získávání zpětné vazby od našich zákazníků,“ upřesňuje David.

Qantas se dlouhodobě snaží o ekologičtější provoz letecké dopravy. Na bezodpadové lince usiluje o plnou kompenzaci své uhlíkové stopy. Společnost Qantas provozuje největší systém na zajištění kompenzace emisí uhlíku v leteckém průmyslu.

Fakta o prvním bezodpadovém letu 8.5.2019 najdete zde.

Zdroj: Qantas

Foto: ilustrační/ Pixabay