Zemědělství musí přejít od kvantity ke kvalitě, zaznělo v rámci výstavy Země živitelka

| autor: MZe0

Jeho 46. ročník na Výstavišti v Českých Budějovicích spolu s vedoucími představiteli České republiky zahájil ministr zemědělství Miroslav Toman. Země živitelka je největší výstavou zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory nejen v Česku, ale i na Slovensku. Potrvá do 27. srpna.

„Českobudějovický agrosalon je jednou z mála možností, jak lidem ukázat, že zemědělci hospodaří s respektem ke krajině a představit jim kvalitní české potraviny, které jsou produktem našich polí a stájí. Letos má podtitul Výzvy českého zemědělství, což je myslím na místě. Hlavním zájmem všech zemědělců je totiž hospodařit šetrně, udržitelně a produkovat kvalitní a bezpečné potraviny. Na druhé straně často dostávají z různých stran rady, co vše udělali špatně, což ale v danou chvíli krizi skutečně nevyřeší,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

V souvislosti s dlouhotrvajícím suchem ministr Toman hovořil o nezbytnosti přizpůsobit se změnám, ať už jde o proměny klimatu, nebo celospolečenské požadavky na zemědělství. „To už se nebude zaměřovat pouze na zajištění dostatečného množství potravin pro naše obyvatele, ale musí se zaměřit i na vliv, který má zemědělství pro stav půdy, zadržení vody v krajině či biodiverzitu. Zjednodušeně by se dalo říct, že zemědělství musí přejít od kvantity ke kvalitě, a to vše s využitím moderních technologií. A v tom musíme zemědělce podpořit i finančně,“ uvedl Miroslav Toman.

Výstavu Země živitelka využije ministr zemědělství Miroslav Toman k různým jednáním se zástupci zemědělských organizací o aktuálních tématech jako je například sucho, Program rozvoje venkova či Společná zemědělská politika. Zúčastní se jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory ČR, stejně jako konference, kterou komora věnuje stavu vyjednávání reformy Společné zemědělské politiky po roce 2020. V sobotu zahájí Národní dožínky a odpoledne vystoupí na konferenci Voda v krajině 21. století, kterou Ministerstvo zemědělství pořádá.

Ve stánku Ministerstva zemědělství (MZe) o rozloze 120 m2 v Pavilonu T1 se mohou návštěvníci seznámit s prací například Odboru zemědělských komodit, Odboru bezpečnosti potravin, Odboru potravinářského a Odboru environmentálních podpor Programu rozvoje venkova. Na veletrhu se představují i organizace podřízené Ministerstvu zemědělství, mj. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) a Ústav zemědělské ekonomiky a informací.

Zástupci těchto organizací budou poskytovat informace veřejnosti včetně informačních materiálů, ÚKZUZ i poradenství v ochraně rostlin a prezentaci chorob a škůdců. Děti i dospělí si mohou udělat vědomostní kvíz v poznávání osiva.

Svoje expozice má na výstavě Země živitelka Státní zemědělský intervenční fond, a to stánek Klasa, stánek Regionální potravina a stánek Ekologického zemědělství a biopotravin. Představí se také Celostátní síť pro venkov.

Dnes odpoledne předá ministr Miroslav Toman „Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky za rok 2019“ a také „Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2019“. Zítra budou předána Ocenění rodinným firmám a farmám za přínos regionu.

Foto: ilustrační/ redakce archiv