Komunální ekologie je mediálním partnerem Národní sítě Zdravých měst

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Národní síť Zdravých měst0

Komunální ekologie je mediálním partnerem Národní sítě Zdravých měst

Již od roku 1994 jsou u nás Zdravá města, obce a regiony zastřešeny asociací Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM). Asociace je certifikována ze strany Světové zdravotní organizace (WHO) jako kvalitní realizační platforma programu Zdravé město WHO v Česku. Celostátní síťová spolupráce umožňuje členům NSZM sdílet zkušenosti a dobrou praxi v nejrůznějších oblastech jejich rozvoje.

Zapojení do NSZM přináší i možnost mezinárodní spolupráce po celé Evropě. K 1. prosinci 2018 sdružovala NSZM ČR 131 členů, s regionálním vlivem na 2109 měst a obcí s 5,39 miliony obyvatel, tedy 51 % populace ČR.

Zdravé a udržitelné město

Postupuje ke kvalitě života, zdraví a udržitelnému rozvoji, řídí a měří své postupy. Aktivně zapojuje občany, dlouhodobě a systémově se zabývá těmito tématy:

1. správa věcí veřejných a územní rozvoj

2. životní prostředí

3. udržitelná spotřeba a výroba

4. doprava a mobilita

5. zdraví

6. místní ekonomika

7. vzdělávání a výchova

8. kultura a místní tradice

9. sociální prostředí

10. venkov, krajina, zemědělství

11. globální odpovědnost

Zdravé a udržitelné město přispívá k plnění Cílů udržitelného rozvoje OSN (tzv. SDGs).

NSZM ČR: Projekty

Asociace NSZM dlouhodobě úspěšně řídí, naplňuje či formou partnerství participuje na projektech z národních i mezinárodních zdrojů. Hlavními tématy jsou praxe udržitelného rozvoje na místní a regionální úrovni, budování místních partnerství a přenos dobrých praxí, podpora strategického plánování a řízení, zapojování veřejnosti a participace, metod kvality, a samozřejmě související vzdělávání a osvěta.

Další informace najdete zde.

Foto: ilustrační/ redakce archiv