Zastupitelstvo potvrdilo provozování vodovodů a kanalizací vlastní městskou společností

| zdroj: Jihlava0

jihlava.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vodovody a kanalizace bude provozovat městská společnost Služby města Jihlavy. Město chce mít plnou kontrolu nad cenami. Potvrdili to zastupitelé Jihlavy, kteří v pondělí 21. září projednali nabídku Vodárenské akciové společnosti na provozování vodovodů a kanalizací.

Vodárenská akciová společnost není pro většinu zastupitelů důvěryhodný partner, a tak její nabídku odmítli. Zastupitelé tím potvrdili své poslední rozhodnutí z 13. zasedání ze dne 23. června 2020, kdy velkou většinou schválili provozování vodovodů a kanalizací ve vlastnickém modelu obchodní společností Služby města Jihlavy. Na tomto svém rozhodnutí na pondělní 14. schůzi zastupitelé nic nezměnili.

VAS, a.s. nabídla městu provozování veškerého vodohospodářského majetku s tím, že bude od obyvatel Jihlavy vybírat dva roky o něco levnější vodné a stočné. Zastupitelé ale vyjádřili pochybnosti, jak by společnost VAS k cenotvorbě přistoupila po uplynutí této doby a shodli se na tom, že chtějí mít sami plnou kontrolu nad cenami vodného a stočného v budoucnosti. „Prioritou je pro nás samostatnost a plná kontrola nad cenami pro obyvatele. Nabídka VAS byla krátkodobá s garancí jen na dva roky. Věříme, že SMJ zůstanou jako provozovatel dlouhodobě na nejnižších možných a pro obyvatele nejpřijatelnějších cenách vody,“ zdůraznila primátorka Karolína Koubová s tím, že cílem města je dostat se vlastními cestami k ceně a výši nájmu, kterou navrhla Vodárenská akciová společnost. „Dostat se na tyto podmínky je možné, i když to třeba nebude hned,“ slíbila primátorka s tím, že ceny vodného a stočného se budou projednávat na listopadovém jednání zastupitelů.

Pro odmítnutí nabídky VAS na roční pachtovné 80 milionů korun a vodné a stočné ve výši 80 korun za kubík vody bez DPH se ze 36 přítomných vyslovilo 33 zastupitelů, proti nebyl nikdo, dva se zdrželi a jeden nehlasoval.