Zásadní modernizace čistírny v Kozlovicích

| zdroj: SmVaK Ostrava0

kozlovice
zdroj: Kozlovice FB

Čistírna odpadních vod v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku prochází zásadní rekonstrukcí, která odstartovala v polovině října. Důvodem modernizace je nedostatečná kapacita biologické části a technicky nevyhovující stav stavební i technologické části provozu, který byl vybudován na počátku 80. let minulého století a částečnou rekonstrukcí prošel v roce 2014.

Čistírna odpadních vod na levém břehu Ondřejnice na severní straně Kozlovic je projektována na kapacitu 2 500 ekvivalentních obyvatel. Důvodem pro zásadní modernizaci je především nedostatečná kapacita biologického stupně čištění*, kdy provoz disponuje pouze jednou aktivační nádrží**. To představuje problém při jakékoliv opravě či poruše, kterou je nezbytné odstranit.
Během modernizace bude aktivační nádrž rozdělena na dvě samostatné provozní části, budou doplněny aerační elementy*** a stávající zdroje vzduchu nahrazeny výkonnějšími dmýchadly. Součástí stavby bude reprofilace železobetonové konstrukce obvodových zdí aktivační nádrže.

„Dalším problémem je nedostatečná kapacita podzemního kalojemu a absence odvodňování, veškerý tekutý kal je za tímto účelem nezbytné dovážet do areálu čistírny odpadních vod ve Frýdku-Místku, což výrazně zvyšuje náklady čistírenského procesu. Zároveň je nezbytné doplnit technologii o chemické srážení fosforu včetně souvisejícího příslušenství, jak požaduje legislativa,“ vysvětluje ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.
Kalové hospodářství bude posíleno výstavbou nového kalojemu o objemu 150 metrů krychlových, stávající podzemní kalojem o objemu necelých 100 metrů krychlových bude rekonstruován. Plocha původních kalových polí bude zpevněna a využita pro umístění mobilního odvodňovacího zařízení. Samozřejmostí bude dobudování potrubí, armatur a elektroinstalace pro bezproblémový provoz kalové koncovky čistírny.

Během rekonstrukce bude vyřešen také přítok odpadních vod z palkovické části Myslík. Ten je v současnosti napojený přímo do objektu hrubého předčištění bez možnosti regulace, což způsobuje problémy především v období přívalových dešťů. Nově bude přítok přepojen do stoky před odlehčovací komoru, čistírna tak bude chráněna před nadměrnými nátoky.

Komplexní obměnou projde také zastaralý systém řízení provozu a jeho napojení na dispečink společnosti. Stavba bude dokončena v příštím roce a celkové náklady přesáhnou 30 milionů korun.