Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zásadní modernizace čistírny v Kozlovicích

| zdroj: SmVaK Ostrava0

kozlovice
zdroj: Kozlovice FB

Čistírna odpadních vod v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku prochází zásadní rekonstrukcí, která odstartovala v polovině října. Důvodem modernizace je nedostatečná kapacita biologické části a technicky nevyhovující stav stavební i technologické části provozu, který byl vybudován na počátku 80. let minulého století a částečnou rekonstrukcí prošel v roce 2014.

Čistírna odpadních vod na levém břehu Ondřejnice na severní straně Kozlovic je projektována na kapacitu 2 500 ekvivalentních obyvatel. Důvodem pro zásadní modernizaci je především nedostatečná kapacita biologického stupně čištění*, kdy provoz disponuje pouze jednou aktivační nádrží**. To představuje problém při jakékoliv opravě či poruše, kterou je nezbytné odstranit.
Během modernizace bude aktivační nádrž rozdělena na dvě samostatné provozní části, budou doplněny aerační elementy*** a stávající zdroje vzduchu nahrazeny výkonnějšími dmýchadly. Součástí stavby bude reprofilace železobetonové konstrukce obvodových zdí aktivační nádrže.

„Dalším problémem je nedostatečná kapacita podzemního kalojemu a absence odvodňování, veškerý tekutý kal je za tímto účelem nezbytné dovážet do areálu čistírny odpadních vod ve Frýdku-Místku, což výrazně zvyšuje náklady čistírenského procesu. Zároveň je nezbytné doplnit technologii o chemické srážení fosforu včetně souvisejícího příslušenství, jak požaduje legislativa,“ vysvětluje ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.
Kalové hospodářství bude posíleno výstavbou nového kalojemu o objemu 150 metrů krychlových, stávající podzemní kalojem o objemu necelých 100 metrů krychlových bude rekonstruován. Plocha původních kalových polí bude zpevněna a využita pro umístění mobilního odvodňovacího zařízení. Samozřejmostí bude dobudování potrubí, armatur a elektroinstalace pro bezproblémový provoz kalové koncovky čistírny.

Během rekonstrukce bude vyřešen také přítok odpadních vod z palkovické části Myslík. Ten je v současnosti napojený přímo do objektu hrubého předčištění bez možnosti regulace, což způsobuje problémy především v období přívalových dešťů. Nově bude přítok přepojen do stoky před odlehčovací komoru, čistírna tak bude chráněna před nadměrnými nátoky.

Komplexní obměnou projde také zastaralý systém řízení provozu a jeho napojení na dispečink společnosti. Stavba bude dokončena v příštím roce a celkové náklady přesáhnou 30 milionů korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.