Zamyšlení: Plasty v mořích a oceánech. I tak vypadá recyklace po evropsku

| autor: Hana Tomášková0

Zamyšlení: Plasty v mořích a oceánech. I tak vypadá recyklace po evropsku

K diskutovaným tématům v neposlední řadě také patří zálohování PETu. Není se co divit. Je to odpad, který se v přírodě rozkládá až 450 let. Co s nimi? Zálohovat je? Odpůrci argumentují, že by zálohování mohlo narušit již zavedený systém třídění. V oddělené separaci recyklovatelných odpadů patří přitom Česká republika na špici mezi evropskými státy. PET láhve jsou komoditou, která má zajímavou ekonomickou hodnotu. Pokud ze žlutých kontejnerů zmizí, pravděpodobně klesne motivace k dalšímu zpracovávání zbylých levných plastů.

Cíle třídění ale rostou a porostou i nadále. V roce 2035 by měly podle novely zákona dosáhnout 70 %. Motivační nástroje k posílení primárního třídění nechybí. Ať už je to navrhovaná třídící sleva pro obce nebo velmi kvalitní sběrná síť pro obyvatele.

Jak je to ale s plněním recyklačních cílů?

Do roku 2035 musí Česká republika recyklovat až 65 % komunálních odpadů. Dosavadní kapacita recyklačních firem však nestačí.

Do nedávna se v Evropě recyklovalo tak, že se odpad prodal do Číny i dalších států jihovýchodní Asie. Zrecyklováno. Položka odškrtnuta. V Evropě chybí průmysl, který by zpracovával druhotně využitelné suroviny. Až 70 % evropského odpadu se vyváží. Problém se vyřešil. Odpad zmizel a ještě se s ním vesele obchodovalo.

V některých asijských, odpadově zaostalých zemích, se nakládalo s evropským „recyklovaným“ odpadem tak, že část odpadu využili pro své rozsáhlé výrobní procesy, nehodící se uložili na své skládky a přebytky skončily v moři.

Evropa se zbavila odpadu. I tak vypadá recyklace.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Máte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.