Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zamyšlení: Plasty v mořích a oceánech. I tak vypadá recyklace po evropsku

| autor: Hana Tomášková0

Zamyšlení: Plasty v mořích a oceánech. I tak vypadá recyklace po evropsku

K diskutovaným tématům v neposlední řadě také patří zálohování PETu. Není se co divit. Je to odpad, který se v přírodě rozkládá až 450 let. Co s nimi? Zálohovat je? Odpůrci argumentují, že by zálohování mohlo narušit již zavedený systém třídění. V oddělené separaci recyklovatelných odpadů patří přitom Česká republika na špici mezi evropskými státy. PET láhve jsou komoditou, která má zajímavou ekonomickou hodnotu. Pokud ze žlutých kontejnerů zmizí, pravděpodobně klesne motivace k dalšímu zpracovávání zbylých levných plastů.

Cíle třídění ale rostou a porostou i nadále. V roce 2035 by měly podle novely zákona dosáhnout 70 %. Motivační nástroje k posílení primárního třídění nechybí. Ať už je to navrhovaná třídící sleva pro obce nebo velmi kvalitní sběrná síť pro obyvatele.

Jak je to ale s plněním recyklačních cílů?

Do roku 2035 musí Česká republika recyklovat až 65 % komunálních odpadů. Dosavadní kapacita recyklačních firem však nestačí.

Do nedávna se v Evropě recyklovalo tak, že se odpad prodal do Číny i dalších států jihovýchodní Asie. Zrecyklováno. Položka odškrtnuta. V Evropě chybí průmysl, který by zpracovával druhotně využitelné suroviny. Až 70 % evropského odpadu se vyváží. Problém se vyřešil. Odpad zmizel a ještě se s ním vesele obchodovalo.

V některých asijských, odpadově zaostalých zemích, se nakládalo s evropským „recyklovaným“ odpadem tak, že část odpadu využili pro své rozsáhlé výrobní procesy, nehodící se uložili na své skládky a přebytky skončily v moři.

Evropa se zbavila odpadu. I tak vypadá recyklace.

Foto: ilustrační/ PixabayMáte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.
Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert