Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zamyšlení: Když pohodlí přestává být komfortní

| autor: Hana Tomášková0

Zamyšlení: Když pohodlí přestává být komfortní

Většinou bez práce. Koupit, zkonzumovat, vyhodit. Nestarat se o to, za jakých okolností se vyrábí, transportuje k zákazníkovi a jak následně mizí odpad. Proces je to zdánlivě bez chybičky. Máme, na co si vzpomeneme.

Důsledky konzumní společnosti jsou vidět téměř na každém kroku. Naše děti neví, co je nedostatek a pokud mají k dispozici wi-fi připojení, většinou jim nic nechybí. Obrázky uhynulých zvířat a pláží plných odpadků jsou pro ně jen smutným symbolem doby.

Ale i dospělí zavírají oči. Změny klimatu jsou důsledkem našeho blahobytu. Plasty v oceánech zase daň za lhostejnost a lenost naučit se účinně likvidovat odpad.

Evropský recyklační průmysl je v plenkách. Dříve stačilo vyvézt odpad do Číny. Umyly jsme si nad ním ruce. V moři odpadků.

Skládky se plní, jejich kapacita nestačí, a tak se nenápadně rozšiřují. Vše pro blaho společnosti. Osvěta se šíří pomalu. Často bývá slyšet nejvíce ten, kdo hájí své zájmy. Jak se v té změti informací vyznat? Kdo to s námi myslí opravdu dobře?

Jsou místa, kde to funguje. Kde se pár jedinců rozhodlo vzít změnu do svých rukou. Ti, co věří, že i jeden člověk, malá obec nebo sdružení dokáže prosadit myšlenku, které věří.

A tak vznikají webovky o životě bez odpadu. Iniciativy, které se zabývají znovu využíváním starších věcí. Spolky, které bojují proti nadužívání plastů. Obce se sdružují do větších celků a přebírají celkovou odpovědnost za své odpadové hospodářství.

Každý na své úrovni. Ukazují nám, že kdo chce, ten si cestu najde. I malé subjekty mohou být slyšet. Když se spojí a společně prosazují své zájmy. Když jsou pro nás inspirací.


Síla obcí je skryta ve sdružování do svazků I.

Síla obcí je skryta ve sdružování do svazků II.


Foto: ilustrační/Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy