Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů

| autor: Kraj Vysočina0

Na území Kraje Vysočina jich přibyla za posledních 25 let zhruba třicítka. „Pokud vzniká nová bystřina tzv. z veřejného zájmu, hradí náklady na její vybudování stát. Tak je tomu např. u aktuálně dokončované bystřiny na Kněžickém potoce v katastru Jestřebí u Brtnice. Už v minulosti se zde již nacházela vodní nádrž. Údolnice je široká 50 metrů a z obou stran sevřená lesním porostem. Lokalita je navíc předmětem archeologického naleziště středověká osada Srnčí, proto se zde musí dodržovat návrhy archeologů při výstavbě,“ popsal jednu z právě upravovaných lesních lokalit radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Cílem hrazení bystřin jsou biologická a technická opatření zaměřená na ochranu půdy a péči o vodohospodářské poměry. Hrazení bystřin v lesích je povinností vlastníka lesa, pokud orgán státní správy lesů, popřípadě orgán státní správy vodního hospodářství nerozhodne o tom, že jde o opatření ve veřejném zájmu. Pokud jsou tato opatření prováděna z rozhodnutí orgánu státní správy lesů ve veřejném zájmu, hradí náklady s tím spojené stát.

V případě lokality U malovaného mostku jde o odbornou úpravu údolí při soutoku Kněžického  potoka a bezejmenného pravostranného přítoku, kde jsou nevyužívané zemědělské pozemky, které jsou částečně podmáčené, zarostlé buření a křovinami. Lesy České republiky, s.p. jako vlastník území citlivě realizují stavby pro lesní hospodářství.

„Vytvořením vodní nádrže s navržením litorální zóny budou vytvořeny příznivé podmínky pro život vodních organismů vázaných na stojaté vody a jejich litorální zónu,“  uvedla Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.  Lokalita vznikající bystřiny Jestřebí je přístupná po místní zpevněné komunikaci vedoucí k loveckému zámečku Aleje a dále po lesní cestě.

Stavba bude dokončena v roce 2019. Zatopená plocha bude 14 320 m2. Opevnění hráze a bezpečnostní přeliv jsou zhotovena z materiálů přírodního charakteru. Hráz bude dlouhá 111 metrů s korunou hráze na kótě 590 m n. m. Šířka hráze bude 3 metry.

Další v Kraji Vysočina budované stavby podobného charakteru prostřednictvím LČR, s.p.:

• Obnova vodní nádrže Kožichovice, okres Třebíč – 33,7 mil. Kč a stavba budována 2018-2020
  • Oprava rybníků Šilhan a Pařezitý Roštýn, okres Jihlava, 9,3 mil. Kč, dokončení 2019
  • Stavba 2 retenčních nádrží Kralická obora, okres Třebíč, 11,6 mil. Kč, stavba 2019-2021
  • Nová nádrž U Malovaného mostku, okres Jihlava, 7,1 mil.Kč, dokončení 2019

Bystřina