Začíná veřejná konzultace k aktualizaci strategického rámce Česká republika 2030

| zdroj: MŽP ČR0

mzp_cr2030_logo02
zdroj: MŽP ČR

Veřejná konzultace návrhu aktualizace Strategického rámce ČR 2030 se otevírá. Ten stanovuje priority a cíle pro udržitelný rozvoj České republiky do roku 2030, se snaží zohledňovat zkušenosti posledních let a krizí, kterými společnost prošla a do jisté míry ještě prochází.

Zejména tedy covidová pandemie, válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize a prudký růst inflace. Aktuální problémy by ale neměly zastínit globální trendy a jich dopady jako je změna klimatu a ztráta biodiverzity nebo zaměření firem na udržitelné finance a dopady nejen na životní prostředí, ale i na společnost nebo správu a řízení podniků. Veřejná konzultace je až do 21. srpna otevřená veřejnosti.

Veřejná konzultace probíhá prostřednictvím aplikace Google Forms. Každou klíčovou oblast je možné komentovat po jednotlivých odstavcích a na konci formuláře je rovněž možnost připojit souhrnnou zpětnou vazbu:

Vedle toho je možné se na závěr vyjádřit stručně k aktualizaci jako celku:

Pokud Vám linky nefungují, prosím, zkopírujte je a vložte do prohlížeče ručně nebo použijte jiný prohlížeč.

Text aktualizovaného strategického rámce ČR 2030 je ke stažení zde:

https://next.mzp.cz/s/Qmbo4HAWm6Aj7fa, heslo: dikyzavasezapojeni

Naleznete zde verzi dokumentu v pdf ke stažení, včetně verze porovnávající původní text ČR 2030 (2017) s touto verzí.

Po skončení veřejné aktualizace budou relevantní připomínky zapracovány a nová verze předložena k projednání v Radě vlády pro udržitelný rozvoj. Následně materiál poputuje do meziresortního připomínkového řízení. Hotový materiál by měl být předložen vládě k projednání do konce roku 2023.

Rámec ČR 2030 představuje zastřešující rozvojový rámec ČR pro toto desetiletí a zároveň slouží jako základní převodník mezinárodního závazku, který ČR přijala spolu se schválením Agendy 2030 OSN a 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) v roce 2015.

Stanovuje nejdůležitější dlouhodobé rozvojové cíle České republiky. ČR 2030 pokrývá témata sociální, ekonomická i environmentální, současně také tři úrovně vládnutí, tedy mezinárodní, národní vč. státní správy a regionální vč. samosprávy. K jeho naplňování mají přispívat jak další národní strategické dokumenty (sektorové a věcné strategie), tak opatření ze samostatného implementačního plánu (2018, 2022). Dokument byl vládou schválen v roce 2017, od počátku byl však zamýšlen jako živý dokument.