Začala registrace do už dvanáctého ročníku Čisté Vysočiny

| zdroj: Kraj Vysočina0

Začala registrace do už dvanáctého ročníku Čisté Vysočiny

„Čistá Vysočina je již tradiční akce a probíhá po celém kraji. Na sběru odpadků se podílejí obce, neziskové organizace, školy, firmy ale i skupiny jednotlivců. Pro letošek jsme připravili několik novinek, například nově si mohou školy a školky, ale i ostatní skupiny, požádat také o dětské reflexní vesty.

Děkujeme všem, kteří se k nám připojí a pomohou ke zkrášlení prostředí, ve kterém společně žijeme,“ uvedl Martin Hyský, politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a místní Agenda 21. Sběr odpadků probíhá především v okolí silnic na Vysočině a na veřejných prostranstvích v obcích a městech.

Čista Vysočina je naplánována v termínu od 6. do 19. dubna 2020 a je spojena s kampaní Den Země, který celosvětově připadá na 22. dubna. Od roku 2016 se akce zúčastnilo aktivně vždy přes 22 tisíc dobrovolníků a bylo sebráno mezi 73 a 104 tunami odpadků.

Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21. Více informací naleznete na webu Kraje Vysočina, věnovaném Čisté Vysočině, pod odkazem https://www.kr-vysocina.cz/cistavysocina.

Na těchto stránkách naleznete přihlašovací formulář, který je nutné pro zapojení do akce vyplnit, a také aktuální mapu znázorňující již nahlášené lokality a komunikace.

HARMONOGRAM AKCE JE NÁSLEDUJÍCÍ:

• Přihlášení probíhá od 1. 1. do 29. 2. 2020 prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách Kraje Vysočina: www.kr-vysocina.cz/cistavysocina.

• Dne 29. 2. bude přihlašování uzavřeno. Zájemce vyplní krátký dotazník, tím nám pomůže zajistit dobrou organizaci celé akce.

• Úklid bude probíhat v termínu 6.–19. 4. 2020.

• Registrovaní účastníci obdrží zdarma pytle na odpadky (průhledné na plasty a černé na ostatní komunální odpad).

• Odpadky se třídí a nechávají se v zavázaných pytlích vedle komunikací.

• Svoz sebraného odpadu u silnic I., II. a III. třídy mimo obec zajistí zdarma Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.

• V případě úklidu přímo v obcích a městech budou poskytnuty pouze pytle a účastníci si musí zajistit odvoz odpadků s firmou, která v místě provádí svoz odpadu.

• Sběr a svoz odpadu z ostatních ploch je nutné konzultovat s jejich vlastníkem.

• Akce nenahrazuje svoz domácího velkoobjemového odpadu!

Kontaktní osoby:

Oldřich Sklenář, odbor regionálního rozvoje, telefon: 564 602 562, mobil: 724 650 149, e-mail: sklenar.o@kr-vysocina.cz;

Petr Holý, odbor regionálního rozvoje, telefon: 564 602 538, e-mail: holy.p@kr-vysocina.cz

ilustrační foto/wikimedia commons