Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Za únik bioplynu uložili inspektoři pokutu 150 tisíc korun společnosti Energie Markvartická

| autor: ČIZP0

Za únik bioplynu uložili inspektoři pokutu 150 tisíc korun společnosti Energie Markvartická

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích uložili pokutu 150 tisíc korun společnosti Energie Markvartická s.r.o. Z bioplynové stanice v Markvarticích na Českokrumlovsku v listopadu 2018 unikal bioplyn do vnějšího ovzduší. Společnost tak porušila povolení k provozu vydané Krajským úřadem Jihočeského kraje, provozní řád i zákon na ochranu ovzduší.

Inspektoři vyjeli na místo na základě podnětů na zápach. Zjistili, že bioplyn v důsledku poruchy generátoru unikal přes vodní pojistku volně do ovzduší. „V platném provozním řádu je přitom výslovně uvedeno, že bioplyn nesmí být nikdy vypouštěn volně do ovzduší. Za správnou funkci všech zařízení provozovatel odpovídá. Úniku bioplynu bylo možno předejít důslednou kontrolou jednotlivých částí bioplynové stanice,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP  České Budějovice s tím, že provoz bioplynové stanice nemá být zdrojem pachových látek, které jsou obtěžující pro své okolí.

Bioplyn také obsahuje nezanedbatelné množství metanu, který je skleníkovým plynem, a při vypouštění do vnějšího ovzduší se prokazatelně podílí na klimatických změnách.

Proti uložené pokutě se společnost Energie Markvartická s.r.o. odvolala, Ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo. Sankce je pravomocná.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ