Za nedostatečná opatření proti kůrovci na Pelhřimovsku padla pokuta za více než sto tisíc korun

| zdroj: ČIŽP0

Tím město vytvořilo podmínky pro působení biotických a abiotických činitelů. Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě mu za to uložili pokutu 108 tisíc korun.

Inspekce obdržela během let 2018 až 2019 celkem tři podněty na zanedbání povinností při zabezpečení ochrany lesa. Upozorňovaly na šíření hmyzích škůdců v důsledku nezpracovaného dřeva napadeného lýkožroutem smrkovým a lýkožroutem severským. Jednalo se o kůrovcové souše a čerstvě napadené stromy.

„Na základě těchto podnětů jsme provedli tři inspekční šetření a město Počátky jsme opakovaně vyzvali ke zpracování napadené dřevní hmoty. Několikrát jsme také upozornili na fakt, že pokud se tak nestane, dojde k úplnému vývoji a výletu brouků nové generace do okolních stojících stromů. Město však apelu nedbalo,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě. Inspektoři ČIŽP v srpnu 2019 opakovaně zahájili kontrolu a zjistili, že celkové množství stojících sterilních kůrovcových souší nezpracovaných zlomů a vývratů činilo na daných lesních pozemcích minimálně 216 m3.

„Město ohrozilo svým jednáním životního prostředí v lesích. Bylo námi včas upozorněno a mohlo efektivně zasáhnout. Působení tohoto hmyzu vede k předčasnému smýcení porostů, které pak nemohou odpovídajícím způsobem plnit funkce lesa. Dochází také k ohrožení okolních lesních porostů u jiných vlastníků. Kalamitní stav je zapříčiněn nepřipraveností, často i laxností a nedůsledností, vyhodnotili jsme to jako zanedbání přes znalost věci,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Město Počátky se proti rozhodnutí neodvolalo, pokuta 20. února 2020 nabyla právní moci.

Foto: zdroj ČIŽP