Významná modernizace vodovodu a kanalizace v Novém Jičíně

| zdroj: SmVaK Ostrava0

Významná modernizace vodovodu a kanalizace v Novém Jičíně

Důvodem rekonstrukce kanalizační stoky je její nevyhovují technický stav spočívající například v příčných i podélných prasklinách potrubí, poškozených atypických revizních šachtách, přesazených přípojkách nebo skrytých šachtách omezujících kapacitu systému. „Vzhledem ke špatnému technickému stavu dochází při vyšší úrovni hladiny podzemní vody k nežádoucí infiltraci balastních stok do stoky. S ohledem na uložení vodovodního řadu v Máchově ulici bude stavba realizována v koordinaci s výměnou daného vodovodu a rekonstrukcí místní komunikace, kde probíhá komunikace s městem,“ říká technický ředitel SmVaK Ostrava Martin Veselý.
Stávající potrubí nesourodé dimenze bude nahrazeno kameninovým potrubím s profily DN 500, DN 400 a DN 300 podle toho, jak je to pro jednotlivé úseky žádoucí. Přepojeno bude také 36 kanalizačních přípojek a výměna 13 atypických revizních šachet za prefabrikované revizní šachty DN 1000.

V souvislosti s modernizací kanalizace bude vybudován v  lokalitě také nová infrastruktura pro dodávky pitné vody, kdy bude litinové potrubí převážně z poloviny 70. let minulého století vyměněno za řad z tvárné litiny. Po dobu stavby je zajištěno náhradní zásobování lokality suchovodem. Součástí stavby je také přepojení 12 plastových vodovodních přípojek a výměna dvou ocelových přípojek.

SmVaK Ostrava investovaly do infrastruktury od roku 1995 více než 11,6 miliard korun. Z dlouhodobého hlediska investice rostou. Od roku 2008 se drží objem prostředků nad půlmiliardou ročně, v letošním roce je na investice vyhrazeno 683 milionů korun. Další miliardy za posledních dvacet let směřovaly do oprav.

Foto: zdroj SmVaK Ostrava