Jaký bude vývoj cen energií po pandemii?

| autor: Hana Tomášková0

Jaký bude vývoj cen energií po pandemii?

Postpandemická cenovorba

„V důsledku toho, co se stalo, se budou na trhu objevovat nové produkty, jako jsou například flexibilní tarify, flexibilní zacházení s úvěry apod. a budou se více využívat volatilní zdroje,“ informuje Viliam Grácz, ředitel Amper Market a.s. Budou se nabízet přesně cílená opatření a produkty pro zasažené skupiny.

Zaznamenáme také princip zvýšené individuální odpovědnosti za odběrový diagram a bude docházet k omezení tolerance odběru u velkých spotřebitelů.

„U rozhodování o výběru bude oceňována rychlá reakce, tedy cenová prémie za riziko,“ říká Viliam Grácz. Poroste potřeba rychlého rozhodování a reakce na stávající situaci na trhu. Váhání a pomalé rozhodování bude mít za následek vysokou cenu.

Na cenu bude mít větší dopad také vliv kurzu CZK/ EUR a úrokových rizik (úroková sazba CZK versus úroková sazba EUR). Pokud budete fixovat ceny v EUR, budou výhodnější než v CZK.

V-U-W-L prognózy

„Nejdominantnější názor je U,“ uvádí Viliam Grácz a upřesňuje: „Jedná se o postupné pozvolné zotavení.“ Předpokladem je, že se tak stane v roce 2021. Nečeká se dlouhodobý propad ani rychlý návrat, ani dvojitý propad (L,V, W).

Úroveň forwardové křivky se vrací zpět do normálu, krátkodobé vypnutí ekonomiky trend nezměnilo. Hodnoty se vrací k předkovidovým, je otázka, jestli je nepřekonají.

Závislost na vývoji ceny povolenky

„Cena elektřiny je závislá na vývoji ceny povolenky,“ říká Michal Šnobr, poradce pro energetiku a oblast kapitálových trhů, J&T banka, a.s. a pokračuje: „Snaha zbavit se uhlí bude čím dál tím silnější. Čím rychleji poroste cena povolenky, tím se bude zvyšovat tlak na dekarbonizaci.“

Blahoslav Němeček ze společnosti Ernst & Young s.r.o. k tomu dodává: Odklon od uhlí bude mnohem rychlejší, než si možná myslíme. Uhelné zdroje jsou dnes odsouzeny k záhubě, nebude to financovatelné.“

„35 EUR/ tunu není nereálná cena,“ domnívá se Michal Šnobr a doplňuje: „Velmi brzy cena elektřiny v našem regionu poroste. Přerod z uhelné energetiky bude trvat 1 až 2 dekády. V tomto období bude cena silové elektřiny mnohem vyšší než dnes.“

Hlavní rysy 4. období

Hlavní rysy 4. období popisuje Jan Tůma, vedoucí oddělení obchodování s emisemi MŽP ČR takto:

• Málo povolenek v aukci kvůli MSR
  • Stabilní 10a alokace
  • Snižování benchmarků
  • Kompenzace nepřímých nákladů
  • Modernizační fond
  • Inovační fond, Just Transition Fund…

Dražší nebo levnější?

„Všechno bude pro někoho dražší za určitých podmínek a stejně tak platí, že všechno bude pro někoho levnější za určitých podmínek. Záleží na účelu,“ shrnuje Viliam Grácz.

Tyto a další otázky probírali odborníci na konferenci Obchodování s energií v ČR, kterou pořádala společnost B.I.D. services.

Foto: ilustrační/ Pixabay