Výtěžnosti tříděného sběru v letech 2018-2022 v systému EKO-KOM

| zdroj: EKO-KOM0

kontejnery_ja
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

AOS EKO-KOM zveřejnil výsledky výtěžnosti tříděného sběru. Zdrojová data, ze kterých jsou výtěžnosti počítány, vychází z pravidelných čtvrtletních výkazů, které obce zapojené do systému EKO-KOM odevzdávají, a na jejichž základě jim je vyplácena finanční odměna.

Data o počtech obyvatel v jednotlivých obcích jsou čerpána z Českého statistického úřadu.

Výtěžnost je prezentována jako celková, do níž jsou zahrnuty všechny typy sběru odpadů (nádobové i pytlové sběry, sběry na sběrných dvorech a sběrných místech, sběr prostřednictvím výkupen druhotných surovin, mobilních sběrů, školních sběrů atd.). Jedná se nicméně pouze o odpady sebrané jako komunální odpady a evidované obcemi, tj. nejsou zde zahrnuty např. samostatně svážené živnostenské nebo podnikatelské a průmyslové odpady. Kromě toho jsou samostatně prezentovány také hodnoty výtěžností dosažených ve veřejné sběrné síti, tedy pouze prostřednictvím nádobových, individuálních nádobových a pytlových sběrů. Většinou se jedná o dominantní způsoby sběru, ale výjimku tvoří tříděný kov, kde převažují naopak jiné způsoby sběru.

Výtěžnosti tříděného sběru v obecních systémech v letech 2018-2022

Změna evidence papíru a kovů

V roce 2022 došlo v Systému EKO-KOM ke změně v evidenci odpadů z výkupen druhotných surovin. Odpady (zejména papír a kovy) od fyzických osob sebrané prostřednictvím výkupen, které nejsou evidenčně zapojené do obecních systémů, jsou evidovány v Systému EKO-KOM odděleně. Výtěžnosti tříděných odpadů uvedených v příloze tedy reprezentují pouze množství odpadů evidované v obecních systémech. Pro ilustraci je ve dvou grafech níže zobrazena celková výtěžnost odpadů v obecních systémech a zároveň ve výkupnách mimo obecní systémy. Vzhledem k možnému zkreslení geografického určení je ovšem možné je přiřadit pouze k celorepublikovým hodnotám.

ekokom papir (1)
ekokom kov