Vysoké Mýto provádí namátkové analýzy obsahu kontejnerů

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Vysoké Mýto0

Vysoké Mýto analýza foto (2)
zdroj: Vysoké Mýto

Vysoké Mýto sbírá jedno ocenění za druhým za třídění odpadů. Přesto vedení města neusíná na vavřínech a sleduje oblasti, které by se daly vylepšit. Jisté rezervy v třídění odpadů má, tak jako v řadě dalších měst, sídlištní zástavba. Zástupci města a technických služeb proto provádí namátkové analýzy směsných odpadů u bytových domů.

Křišťálová i Perníková popelnice

Vysoké Mýto bylo oceněno za příkladné třídění odpadů v soutěžích O křišťálovou popelnici i O perníkovou popelnici. V obou shodně získalo 3. místo ve své kategorii.

Ze statistiky společnosti EKO‑KOM, která se zaměřuje na systém třídění odpadů, vyplývá, že Vysoké Mýto v komoditách papír, plast, sklo a kov výrazně převyšuje celorepublikový průměr. Jeho výsledky v třídění odpadů jsou lepší i než průměr v Pardubickém kraji a v obvodu obce s rozšířenou působností (ORP) Vysoké Mýto. Naopak směsného komunálního odpadu, který je ukládán na skládky, produkují občané ve Vysokém Mýtě méně, než je průměr v České republice, Pardubickém kraji i ORP.

Vysoké Mýto cena
Vyhlášení výsledků soutěže O křišťálovou popelnici/ 21. června v Hradci Králové v rámci konference Odpady a obce 2023

V porovnání s celorepublikovým průměrem obyvatelé Vysokého Mýta v roce 2022 vyprodukovali o 38,5 % méně směsného odpadu, který končí na skládce, a vytřídili o 56 % více odpadů, jako je papír, plast, sklo a kov. Ještě výraznější je srovnání s náklady na sběr a svoz odpadů. V přepočtu na jednoho obyvatele byly náklady na tříděný odpad o 48,4 % nižší, než je celorepublikový průměr. V jednotlivých komoditách byly rozdíly více než vypovídající – papír o 36,7 %, plast o 47,7 % a sklo o 29,6 %.

I přes velmi dobré výsledky nepřestává vedení města sledovat situaci v oblasti odpadového hospodářství a hledat způsoby, jak stav ještě vylepšit. „Odpady je třeba vnímat nejen jako zátěž, ale také jako surovinu a nakládání s nimi bude do budoucna stále větší výzvou. Velké díky patří všem, kteří přispívají k jejich účelnému využití, od správně vytříděné plastové lahve, plechovky či kartonového obaly, až po zaměstnance technických služeb, kteří předávají vytříděný odpad k dalšímu využití. Neusněme ale na vavřínech, čeká nás ještě hodně práce,“ řekl místostarosta Jan Lipavský.

Monitoring směsného komunálního odpadu

Fyzické analýzy směsného odpadu poskytují zástupcům města přehled o kvalitě třídění a zároveň mají motivační dopad na občany.

Na konci tohoto roku proběhl rozbor odpadů u bytového domu v sídlišti „Družba“. Zaměstnanci technických služeb vyprázdnili velkoobjemový kontejner na směsný komunální odpad a obsah igelitových tašek a pytlů rozdělili na hromádky podle typu tříděného odpadu. „Po vytřídění jsme zjistili, že objemově třetinu odpadu tvoří směsný odpad, třetinu plast a třetinu ostatní odpady, zejména papír, kovy, bioodpad a textil. Potvrdili jsme si dřívější zjištění, že kontejnery jsou z hlediska kapacity pro ukládání odpadu dostatečné, ale jsou stále značné rezervy v jeho třídění,“ řekl místostarosta Jan Lipavský.

Vysoké Mýto analýza

Podobné rozbory směsného odpadu u bytových domů byly prováděny opakovaně a jejich výsledky jsou velmi podobné. Zhruba jednu třetinu objemu odpadu tvořil směsný odpad, třetinu plast a třetinu ostatní vytříditelné odpady. „Shodli jsme se, že třídění je třeba zlepšit a že bychom měli šetření provádět častěji,“ řekl Jan Lipavský.

Nehlášení občané také produkují odpad

Důkladné třídění šetří kapacitu kontejnerů i frekvenci svozů. Nenáročnou formou tak lze snížit náklady na odpadové hospodářství. Velkokapacitní nádoby jsou spočítané tak, aby na osobu a den vycházel jeden litr odpadu, avšak některé byty jsou pronajímány lidem, zejména cizincům, kteří nejsou zapojeni do systému odpadového hospodářství a město nemá přístup k jejich evidenci. Přitom vyprodukují množství odpadu. „Právní předpisy nám nedávají velkou škálu možností, jak tyto případy řešit, proto bychom se chtěli zaměřit v prvé řadě na osvětu, a i tuto skupinu obyvatel naučit třídit odpad,“ řekl místostarosta.

Odpadová data:

Srovnání výsledků třídění odpadů 2022
množství odpadů, kg/na občana ČR Pardubický kraj ORP Vysoké Mýto město Vysoké Mýto
směsný komunální odpad 188,4 173,6 150,5 115,8
tříděné odpady 69,3 74,9 88 108,1
papír 22,1 23,6 25,6 30,2
plast 17,2 20,2 23,8 25,4
sklo 15,2 15,8 18,5 19,7
kov 14,3 14,7 19,6 32,5
tetrapak 0,43 0,3 0,39 0,3
náklady na sběr a svoz, Kč/t ČR Pardubický kraj ORP Vysoké Mýto město Vysoké Mýto
tříděný sběr 6 157 5 272 4 795 3 179