Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vyjádření investora k referendu o větrnících v Horní Řasnici

| zdroj: ShrtCut Studio s.r.o.0

vetrnik
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V obci Horní Řasnice na Frýdlantsku proběhlo referendum, kde se občané rozhodovali o tom, zda z projektu budování větrného parku vyřadí společnost W.E.B Větrná energie. V závazném výsledku referenda o přerušení spolupráce Horní Řasnice s firmou W.E.B Větrná energie hlasovalo 53 % těch, kteří přišli k referendu, ANO.

Občané vyjádřili svou vůli, aby zastupitelstvo přerušilo spolupráci s tímto konkrétním investorem. Obec tak podle investora musí vypovědět vzájemnou smlouvu o spolupráci. To také znamená, že je investor nucen vyúčtovat obci Horní Řasnice zmařené náklady.

„Ráda bych ocenila, že občané aktivně vyjádřili svou vůli, ovšem zároveň ale považuji za znepokojivé, jakou roli v jejich rozhodování sehrála série nepřesností, ale i naprostých mýtů, která v posledních týdnech opanovala mediální prostor i diskuzi v obci,“ uvedla k výsledku referenda jednatelka společnosti W.E.B Větrná energie Michaela Lužová.

Celý projekt však toto referendem neukončilo. Týkalo se pouze dvou větrných elektráren. Zbylých sedm elektráren se bude nacházet v katastrálním území jiných obcí.

„Samotný projekt Větrného parku Řasnice nekončí. Sedm z plánovaných devíti větrníků stojí na území dalších dvou obcí, se kterými budeme nadále intenzivně spolupracovat. Zakládáme si na tom, že jsme dobrým sousedem, který otevřeně komunikuje a za vybudování elektráren vždy nabízí férové odměny či bonusy. Projekt bude nadále postupovat podle všech dohod i požadavků státu a se vší ohleduplností vůči místním obyvatelům,“ nastiňuje další budoucnost projektu Lužová.

„Velká škoda! Lidem v Horní Řasnici se bohužel nepodařilo vysvětlit, že moderní, efektivní větrné elektrárny jsou lepší, než plyn od Putina. Přitom můžou pomoci jim i nám všem k čisté a cenově dostupné elektřině, zaměstnanosti i od závislosti na Rusku. Šest otáček moderní větrné elektrárny trvá asi půl minuty a zajistí elektřinu průměrné domácnosti na celý den. Oceňuju práci starosty, který ustál tlak a dokázal hájit férovou nabídku jedné z nejzkušenějších firem v oboru před svými voliči," řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert