Po stěhování jste si pořídili nové talíře a teď sedíte nad těmi starými. Pár už se jich sice rozbilo, ale ty „přeživší“ jsou pěkné a je škoda je vyhodit. Ani nevíte, do kterého kontejneru vlastně správně patří. V Brně do žádného. Představuje jiné řešení: projekty RE-USE, RE-NAB, RETRO-USE a JSEM ZPĚT.
Pro nábytek, a to včetně zahradního, vznikla nábytková banka RE-NAB. (Pozor, z hygienických důvodů nepřijímá čalouněný nábytek.) Z ní pak čerpají při zařizování bytu klienti a klientky odboru sociální péče. Největší poptávka je po kuchyňském nábytku, stolech a židlích. Vybavení přivezte na sběrné středisko odpadu (SSO) Hapalova, Jedovnická, Jana Svobody, Dusíkova, Okružní, Ukrajinská nebo Sochorova. Za dobu fungování se tu sešlo už zhruba 1 200 kusů nábytku o váze 72 tun, což umožnilo podpořit 160 rodin.
Knihy, sportovní vybavení, hračky, CD a DVD, nádobí a domácí potřeby, zkrátka drobnější věci do domácnosti se vozí do RE-USE center. Ta najdete na sedmi SSO: na Hapalově, Jedovnické, Jana Svobody, Dusíkově, Okružní, Ukrajinské a Sochorově. Pokud něco z tohoto ranku sháníte, zkuste se tady porozhlédnout. Věci jsou k mání za symbolické ceny a nákupem přispějete na péči o zeleň v Brně.
Předměty staršího data výroby (ohraničeného rokem 1989) vítají v RETRO-USE, které nedávno otevřelo nový sběrný bod na Drobného (v místě bývalé Billy). Staré fotky, knihy, osobní písemnosti, předměty do domácnosti (včetně těch, u nichž ani nevíte, k čemu sloužily) nebo sportovní vybavení tu čekají na nové využití, které nacházejí například ve fundusech divadel, v muzeích apod. O chod se za podpory města stará obecně prospěšná společnost Amerfo.
Funkční elektrospotřebiče, které jste vyměnili za modernější nebo se vám doma sešly dvakrát, se ještě uplatní jinde díky projektu JSEM ZPĚT. Zařízení se shromažďují v SSO na Jedovnické. Tam je technici zkontrolují, případně zlehka opraví a následně se přerozdělují do míst, kde jsou potřeba – například do azylových domů nebo Klokánků Fondu ohrožených dětí. Na projektu spolupracuje město a městská společnost SAKO Brno s provozovatelem kolektivního systému ELEKTROWIN. Foto: Marie Schmerková
Komentáře