Výbor pro životní prostředí PS stojí za zájmy obcí a měst

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: ČAOH0

zálohy

Několikrát se již v minulosti stalo, že ne zcela chtěnou, či problematickou legislativu posílá Ministerstvo životního prostředí k připomínkám v čas, kdy mají všichni úplně jiné starosti a radosti. Jde o Vánoce a přelom roku. O důvodech můžeme spekulovat, diskutovat, ale to je tak jediné, co můžeme dělat.

V prosinci poslalo Ministerstvo životního prostředí obcím, městům, obchodníkům, a dalším aktérům diskuze o povinném zálohování k připomínkám návrh novely zákona o obalech, který obsahuje zavedení povinného zálohování PET lahví a plechovek. Termín pro odeslání připomínek stanovilo Ministerstvo životního prostředí na 4.1.2024.

Významná část připomínkových míst písemně okamžitě obrátila na MŽP s žádostí o posun termínu připomínek z původního 4.1.2024 alespoň na 15.1.2024. Žádost podaly mimo jiné Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Unie zaměstnavatelských svazů ČR, Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Asociace krajů ČR, Asociace českého tradičního obchodu, Česká asociace odpadového hospodářství, Spolek veřejně prospěšných služeb, Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, a další. Jak na žádosti zareaguje pan ministr Hladík čekají netrpělivě všichni, kterých se to týká.

V Poslanecké sněmovně proběhla odborná debata všech zainteresovaných aktérů

Ve čtvrtek 16. listopadu proběhla v Poslanecké sněmovně otevřená odborná diskuze, kterou pořádalo vedení Výboru pro životní prostředí, spolu s oběma obecními svazy SMO ČR a SMS ČR.

V odborné diskuzi vystoupil na začátku pan ministr Hladík s představením systému povinného zálohování. Dále zde vystoupili jak poslanci, tak vedoucí představitelé obou obecních svazů. Za SMO ČR vystoupil místopředseda pan Pavel Drahovzal, za SMS ČR paní předsedkyně Eliška Olšáková, ze Svazu obchodu a cestovního ruchu, prezident pan Tomáš Prouza a také řada starostů z celé České republiky. Promluvil i senátor a starosta Petr Vícha, zástupci nápojářského průmyslu a Iniciativy Zálohujme, i zástupci svozových a třídících společností.

Podstatnou částí programu byla prezentace pana Tomáše Drtiny ze společnosti INCOMIND, která pro obce a města zpracovala průzkum veřejného mínění k otázkám zálohování PET lahví. Výsledky průzkumu naleznete zde.

Otevřená diskuze je klíčová

Jednání odborné skupiny všech stakeholederů, kterou pořádala ministryně Hubáčková a kde se všechna pro a proti diskutovala, bohužel v květnu 2023 skončila. Hlavním tématem skupiny bylo připravit závěry k tomu, zda jsou povinné zálohy v ČR vhodné, potřebné a efektivní, či zda může ČR splnit cíle s využitím intenzifikace stávajících obecních systémů separace. Široká odborná skupina byla po nástupu ministra Hladíka zrušena a MŽP oznámilo, že povinné zálohy v ČR zavedeny budou.

Výbor pro životní prostředí obce a města podpořil

1. prosince 2023 projednal Výbor závěry z odborné diskuze dne 16.11.2023 v Poslanecké sněmovně a schválil usnesení ve vztahu o otázce povinného zálohování. Lze shrnout, že usnesení je kritické k principům návrhu, který byl ze strany MŽP předložen do meziresortního připomínkového řízení a požaduje takové řešení, které zajistí nevyjímání hodnotných surovin ze separačních systémů obcí a měst.

Tedy zcela jiný koncept než ten, který prosazuje nápojářský segment a aktuální návrh MŽP. Usnesení požaduje realizaci takového řešení, které bude mít pozitivní celospolečenské dopady, zajistí efektivní využití stávající infrastruktury, bude respektovat tržní prostředí a konkurenci a bude mít co nejmenší dopady na náklady pro občany.