Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vody je dostatek, je přesvědčeno šest Pražanů z deseti

| zdroj: PVK0

Vody je dostatek, je přesvědčeno šest Pražanů z deseti

Agentura se dotazovala zhruba 500 lidí žijících v pražských domácnostech, výsledky přepočítala na celou pražskou populaci a získala tak data, která stojí za pozornost.

Dostatek vody

Dvě třetiny Pražanů ve výzkumu potvrdila, že v Praze je vody dostatek. Přesto však výrazná většina z nich používá alespoň některé úsporné prvky. “Nejčastěji používané jsou pákové baterie, které najdeme v 95 % domácnostech. Dále lidé dbají na to, aby zapnuli myčku nebo pračku, až jsou plné (76 %) a také poměrně často používají WC STOP (73 %),” upřesňuje Miloš Rybáček z agentury IBRS, která výzkum již potřetí realizovala.

Více než polovina z nás pravidelně kontroluje těsnění vodovodních kohoutků. Zajímavé je také srovnání s předchozími lety. Patrná je snaha neplýtvat vodou a tak v porovnání s rokem 2016 narostl počet lidí, kteří si uvědomují, že je dobré zavírat vodu při mydlení rukou a používat kelímek při čištění zubů.

Oblíbená kohoutková

Výzkum také zjišťoval, zda lidé dávají při pití přednost vodě z vodovodu a běžně ji doma pijí. „Průzkum potvrzuje dlouhodobě vysokou oblibu kohoutkové vody. Pravidelně ji dnes pije 85 % Pražanů," zdůrazňuje Marcela Dvořáková, ředitelka komunikace Pražských vodovodů a kanalizací. Jejich počet se oproti poslednímu výzkumu v roce 2018 mírně zvýšil a zajímavá je také vyšší obliba kohoutkové u žen.

Sprcha nebo vana?

Co vítězí v pražských domácnostech? Podle výzkumu jednoznačně sprcha. Průměrně se sprchujeme zhruba jedenkrát denně a jen 1,2 krát týdně si najdeme čas na koupel ve vaně. 

Dřez nebo myčka?

Nádobí doma myjeme přibližně 1,8 krát denně, častěji však ve dřezu než v myčce. “Dnes ji přitom vlastní už více než polovina pražských domácností. Myčku najdeme spíše u vícečetných rodin, majitelů rodinných domků a lidí s vyšším vzděláním,“ upozorňuje Miloš Rybáček z IBRS.

To, že jde o velmi oblíbený domácí spotřebič, dokládá i fakt, že je v těchto domácnostech používána v průměru 1,2 krát denně. Naopak mytí nádobí ve dřezu preferují starší lidé, dvoučlenné domácnost a lidé bez maturity. 

Jak často pereme?

Pračku v pražských domácnostech průměrně pouštíme zhruba každé tři dny, konkrétně 2,3 krát týdně. “Frekvence praní oproti roku 2018 klesla. Stejně jako dříve však roste přímo úměrně s počtem členů domácnosti,” doplňuje Rybáček. 

Zaléváme méně než dříve

V době sucha závlahu potřebují také naše zahrady. Podle výzkumu vodou kropíme zahrady téměř třikrát a květiny v bytech zaléváme téměř dvakrát týdně. Milovníky květin najdeme zejména ve vícečetných domácnostech a opět u lidí s vysokoškolským vzděláním. Celkově však zahrady zaléváme méně než v předchozích letech. 

Co nepatří do kanalizace?

Poměrně vysoké procento lidí podle výzkumu neví, že do kanalizace nepatří například odpad z kuchyňských drtičů (21%), zbytky jídel (21%), léky (15%), fritovací oleje (15%), chemikálie (14%) a vlhčené ubrousky (10%). 

Jeden den v pražských domácnostech 

1 177 000 x osprchování

638 000 x umytí nádobí v dřezu

406 000 x umytí nádobí v myčce

215 000 x koupelí ve vaně

191 000 x praní prádla

141 000 x zalití pokojových květin

23 000 x zalití zahrad

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy