Vodovod nebyl provozován za účelem zisku, odběr vody nad limit způsobilo více havárií. Inspektoři ČIŽP to zohlednili při pokutě

| autor: ČIZP0

V říjnu loňského roku provedli inspektoři kontrolu odběru podzemních vod ze zdroje Svozilka za období roku 2017 a období od 1. 1. do 26. 10. 2018. Městys Osvětimany, který má 867 obyvatel, provozuje vodovod pro veřejnou potřebu. Napojených na něj je 770 obyvatel z Osvětiman, Újezdce a Hostějova. Voda pro veřejný vodovod je podle vydaného povolení k odběru podzemních vod odebírána ze studní a z jímacích zářezů (Svozilova Záhumenice, Polánka, Stoklánka, Novotného louka, Gotlibka). Povolené celkové množství odběru podzemní vody ze všech zdrojů je 40 000 m3/rok. Provedenou kontrolou ČIŽP zjistila, že za rok 2017 odebral městys o 8 231 m3vody více.

Podle vodního zákona lze právnické osobě za přestupek spáchaný nepovoleným odběrem podzemní vody udělit pokutu ve výši 70 Kč za 1 m3, nejvýše však 10 milionů korun. Nicméně sazbu pokuty lze snížit, jsou-li pro to důvody zvláštního zřetele hodné. Nesmí však být vyměřena v sazbě nižší, nežli 15 korun za 1 m3.

„V tomto případě jsme použili sníženou sazbu na spodní hranici 15 korun za 1 m3odebrané podzemní vody. Přihlédli jsme k tomu, že odběr nad limit byl způsoben zvýšeným počtem poruch – havárií, které v roce 2017 zvýšily ztráty ve vodovodní síti na cca dvojnásobek. Navíc účel odběru je zásobování obyvatelstva pitnou vodou a vodovod pro veřejnou potřebu evidentně nebyl provozován za účelem dosažení zisku,“ řekl Tomáš Augustin, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.

Ilustrační foto/ Pixabay