Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vodojemy ve Fulneku a Bílově budou kompletně zmodernizovány

| zdroj: SmVaK Ostrava0

aktuality.jpg
zdroj: SmVaK Ostrava

Více než 22 milionů korun si vyžádá celková sanace dvou vodojemů na Novojičínsku. V případě jednoho z nich bude uplatněna nová koncepce vizuální podoby vodojemů SmVaK Ostrava.

Vedle historického vodojemu z roku 1927 s kapacitou 2 x 250 metrů krychlových byl poblíž fulneckého zámku později v roce 1990 vybudován nový dvoukomorový vodojem s kapacitou 2 x 750 metrů krychlových. Starší a novější vodojem jsou potrubím propojeny.

Historický vodojem byl sanován v uplynulých letech, stavebně-technický stav novější akumulace si vyžádal současnou modernizaci. „Jedná se zejména o poškození hydroizolace obvodových zdí armaturní komory, stropní hydroizolace akumulačních nádrží, vnitřních a vnějších omítek, střechy, okapového a přístupového chodníku, žebříků, zábradlí a dalších kovových prvků, vstupních a vnitřních dveří, trubního vystrojení, vzduchotechniky.Z tohoto důvodu jsme přistoupili k celkové sanaci objektu. Výše popsané dožilé části budou vyměněny“ vysvětluje ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

Více než 10,7 milionu korun si vyžádá také celková sanace vodojemu v obci Bílov ležící mezi Fulnekem a Bílovcem. Stavba byla zahájena na začátku podzimu, skončí na jaře příštího roku.

„Provedli jsme podrobnou diagnostiku stavu železobetonové konstrukce pravé akumulační nádrže a výsledky ukázaly, že je v nevyhovujícím stavu. Stejně jako například střešní plášť armaturní a akumulačních komor, zateplení fasády, vnitřní část armaturní komory, trubní vystrojení, elektroinstalace, přístupový a okapový chodník nebo oplocení. Všechny tyto a některé další části objektu si tedy vyžádají obměnu,“ popisuje Koníř.

Vodojem v Bílově bude po Nových Těchanovicích, kde stavba právě probíhá, druhým v řadě, kde SmVaK Ostrava uvádějí v život novou koncepci jednotného vzhledu modernizovaných vodojemů společnosti, kterou připravila ve spolupráci s ateliérem KOHL ARCHITEKTI. Cílem je postupně sjednotit podobu typově podobných vodojemů provozovaných SmVaK Ostrava a přirozeně objekt zakomponovat do krajiny.

„Na novém konceptu jsme pracovali řadu měsíců, než jsme sladili technické a funkční parametry s těmi vizuálními. Naším cílem je, aby byly objekty odpovídajícím způsobem vhodně zakomponovány do okolní krajiny. Proto jsme se například rozhodli na fasádu využít popínavou rostlinu – Zimolez Henryův – která celý objekt ozelení a přiblíží ho přírodě bližší podobě. Volili jsme také odpovídající materiály a jejich barevné provedení. Cestou přírodě blízké unifikace vzhledu našich objektů chceme pokračovat u všech rekonstruovaných nebo nových objektů, kde to bude technicky a funkčně možné a bude to dávat smysl s ohledem na místo, kde daná budova stojí. Celkový výsledek budeme moci vyhodnotit na jaře, až se příroda zazelená,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert