Vodárna Plzeň doporučuje zkontrolovat a zabezpečit vodoměry před zimou

| zdroj: Město Plzeň0

Vodárna Plzeň doporučuje zkontrolovat a zabezpečit vodoměry před zimou

„Stále přibývá případů značných ztrát vody,“ uvedl vedoucí zákaznického oddělení Vodárny Plzeň Pavel Pajtl. Připomíná zejména situace, kdy vodoměr zmrzne a po rozmrznutí může voda nekontrolovaně vytékat i několik týdnů a měsíců a zaplavit například sklep nebo dokonce celý dům.

Vodárna doporučuje následující opatření k zabezpečení vodoměrů:

• Na chalupách, chatách a ve venkovských staveních, kde jsou měřiče umístěny ve venkovních šachtách, je základem upravit vstup do šachty tak, aby nemohla být zaplavena povrchovou vodou.
  • Vodárna doporučuje také uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, je vhodné uzávěr za měřidlem ponechat otevřený a celou sestavu obalit izolační vrstvou. Při výběru izolace by měli lidé volit takový materiál, který nepodléhá hnilobě, například polystyren. Zcela nevhodné jsou pro tyto účely textilie (deky a podobně).
  • Mráz ohrožuje i vodoměry umístěné uvnitř budov, a to zejména tam, kde nemovitost není v zimním období obývána nebo vytápěna. V případě delší nepřítomnosti je vhodné uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit.

Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele, ačkoliv není jeho majitelem. Kromě nemalé částky, kterou odběratel zaplatí za výměnu prasklého vodoměru, hrozí i únik vody. Ten se může značně prodražit, zejména když jej majitel nemovitosti odhalí až po delší době.

Foto: plzen.eu