Vláda odmítla podpořit sociální práci obcí. Ve vážné finanční krizi se ocitla i Praha

| autor: Praha.eu0

Podle výsledků zveřejněných na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) dostala Praha neočekávaně a neodůvodněně na výkon sociální práce na obcích pouhých 20 % požadované částky. Celková částka potřebná na zajištění obecní sociální práce v Praze na rok 2019 činí 90 747 646 Kč. Výše dotace je pouhých 17 179 417 Kč.

Považuji za extrémně důležité řešit situaci společně jak s věcně příslušnou členkou vlády tak i s ministryní financí, protože jedině přiměřené financování výkonu sociální práce nám umožní řešit závažné sociální problémy, kterým čelíme. Jde mi nejen o dofinancování letošního propadu, ale také o koncepční přístup k celé oblasti sociální práce na obcích,“ uvedla radní Milena Johnová.

Rozevírající se nesoulad mezi potřebami obecní sociální práce a finančními možnostmi vytvořenými rozhodnutím MPSV dokládá příklad z jedné městské části, která v roce 2018 potřebovala 4,8 milionu, požádala o 3,8 milionu a dostala pouze 1,8 milionu. Letos její potřeba již narostla na 6,3 milionu, proto požádala o 4,6 milionu a dostala pouze 0,9 milionu korun. Jiná městská část letos potřebovala dotaci ve výši 4 milionů a dostala pouze 0,5 milionu, což nestačí ani na pokrytí jednoho úvazku sociálního pracovníka.

Milena Johnová proto požádala o schůzku ministryni práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a přizvala také ministryni financí Schillerovou. Důvodem škrtů v dotacích je totiž seškrtaný státní rozpočet, za který nese odpovědnost celá vláda.

Radní Johnová se z pověření Zastupitelstva hlavního města Prahy proto již dříve obrátila na premiéra Andreje Babiše a na Vládu ČR. „Městské části žádaly o tyto finance, neboť sociální práce je v Praze dlouhodobě podfinancovaná a nároky na modernizaci a profesionalizaci, stejně jako demografické trendy a na ně vázaný růst potřeb podpory v populaci, vyžadují dlouhodobý rozvoj kapacit obecní sociální práce,“ napsala pražská radní Johnová premiérovi.

Schůzka se v Poslanecké sněmovně uskuteční tento pátek, 10. května, v 8.00 hodin. Na jednání se pod vedením radní Johnové chystá i deset radních z jednotlivých městských částí hlavního města a řada šéfů odborů sociálních věcí.

Odkaz na výsledky dotačního řízení: https://www.mpsv.cz/cs/34833

Usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 6/57 ze dne 25. 4. 2019 je možné vyhledat v odkazu zde.