Video projekt Když se s odpady nakládá dobře: Předcházení vzniku odpadů

| autor: Pavel Mohrmann0

zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Snaze o snižování produkce odpadu vévodí definice, která říká, že nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Přiblížit se této charakteristice předcházení vzniku odpadů je v dnešní moderní spotřební společnosti obtížné.

Konzumní společnost se vyznačuje velkou nadspotřebou. Stále bohatší společnost více spotřebovává a tedy produkuje více odpadů. Ty pak velmi negativně ovlivňují životní prostředí. Společnost bije na poplach. Hledají se drahá a ještě dražší řešení jak neprodukovat tolik odpadů. Vymýšlí se technologie, vytváří se uměle nové trhy s odpadem, stimuluje se poptávka po recyklátech, hledá se optimální cesta k oběhovému hospodářství.

Jen pár odvážných hlasů poukazuje na změnu myšlení, na korekci spotřeby, na marnivost společnosti. V oblasti předcházení vzniku odpadů bude přitom změna myšlení jedním z nejdůležitějších atributů.

Následující video reportáž částečně odkryje fakta v oblasti předcházení odpadů.

Máte otázky týkající se prevence vzniku odpadu? Zeptejte se odborníků v naší Poradně:

Poradna3.png

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png