Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vídeň a Praha sdílely zkušenosti svých univerzit i expertů

| zdroj: Město Vídeň0

dan-v-ZOw0x97sDJg-unsplash
zdroj: unsplash.com

Vídeň a Praha dlouhodobě spolupracují v řadě oblastí městské samosprávy. V rámci této kontinuální výměny se ve dnech 15. a 16. května 2024 konala v Clam-Gallasově paláci v Praze dvoudenní konference Vienna Science Days. Během ní odborníci z obou měst prodiskutovali aktuální trendy a výzvy pro udržitelný rozvoj metropolí.

Konferenci a doprovodný program v rámci Vienna Science Days organizovala Mezinárodní kancelář města Vídně v Praze. Ta podporuje výměnu zkušeností a spolupráci mezi Vídní a Prahou a také do Česka přináší novinky z rakouské metropole.

Na Vienna Science Days do Prahy z Vídně přicestovala skupina zástupců z vídeňského magistrátu, městských organizací, ale i z univerzity BOKU (Universität für Bodenkultur Wien). Nechyběl například dlouholetý předseda vídeňského zastupitelstva Thomas Reindl nebo rektorka BOKU Eva Schulev-Steindl.

První kroky dvoudenního programu zavedly představitele z Vídně na pražskou akademickou půdu. Nejprve do Kampusu Hybernská, který je společným projektem Univerzity Karlovy a hlavního města Prahy a slouží jako centrum kultury, inovací, vědy a vzdělávání. Univerzitě se v kooperaci s městem podařilo oživit nepoužívaný prostor, který se stále častěji stává místem pro zajímavá setkání napříč obory, do budoucna ale usiluje i o rozmach setkávání napříč geografickými hranicemi. Tento přístup zaujal i zástupce vídeňského magistrátu, kteří měli možnost si vše prohlédnout přímo na místě a nasbírat inspiraci pro budoucí rozvoj Vídně jako druhého největšího německy mluvícího univerzitního města.

Druhá zastávka následovala na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Rektor VŠCHT i rektorka BOKU měli možnost promluvit si v klidu o aktuálních výzvách v řízení takto velkých škol, oběma univerzitám se také podařilo prohloubit dosavadní spolupráci v oblasti výzkumu energetické efektivity a využití odpadů ve městech.

Na univerzitní návštěvy navázala konference, která proběhla v samotném srdci Prahy v historickém Clam-Gallasově paláci. Už samotný palác symbolicky propojuje Vídeň i Prahu, jeho autorem je totiž císařský dvorní architekt Johann Bernhard Fischer z Erlachu, jehož zřejmě nejznámějším dílem je vídeňský kostel Karlskirche. Účastníci konference z obou měst však nehleděli pouze do minulosti, ale zaměřili se na dohlednou budoucnost. Nejprve se ke slovu dostali rektoři a vicerektoři největších univerzit, aby si vyměnili zkušenosti ke spolupráci měst a svých institucí. Další panelisté se poté se ponořili do problematiky udržitelného nakládání s vodou ve městech. Bohatý denní program zakončila recepce vídeňské mezinárodní kanceláře, která se také konala přímo v paláci a předznamenala blížící se Johann Strauss Festjahr 2025 ve Vídni.  

Druhý konferenční den se zaměřil na rozvoj elektromobility, kde experti probrali shodné i odlišné prvky v přístupu k rozvoji udržitelné mobility v obou městech. Závěrečný panel dvoudenní konference se nesl ve znamení oživování nepoužitých prostor ve městě a umění ve veřejném prostoru. Obě města se shodla na tom, že zintenzivnění výměny v kulturní oblasti se jeví jako smysluplné a může být oboustranně přínosné.

Na konferenci Vienna Science Days v dalších měsících naváže pokračování bilaterální spolupráce obou hlavních měst, již v červnu se například ve Vídni chystá výměna zkušeností pro specialisty na pořádání velkých veřejných akcí ve městech a jejich hladký průběh.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj