Velké svozovky v tom umí chodit. Obce platí jak mourovaté

| autor: redakce0

Velké svozovky v tom umí chodit. Obce platí jak mourovaté

Není divu, že se chobotnice nechce pustit, protože je napojena na rozpočty obcí a měst a saje obrovské množství našich společných peněz. Čtveřice největších skládkových společností vykazují ročně zisk 2,6 mld. korun po zdanění a to snad není zdravé ani ekonomicky.

Kde není žalobce není soudce. Být starostou znamená řešit miliony věcí, od psích exkrementů na chodnících, přes sousedské rozmíšky až po náročné administrativní hašteření s poskytovateli dotací. Odpady rozhodně nejsou na prvním místě.

A toho taxikáři odpadu a skládkaři hojně využívají. Vědí, že když nabídnou starostovi, že se nemusí o nic starat, že stačí jednou za čas podepsat fakturu a bude po obecních odpadech, poděkuje jim. Tím si ale zahrává s možností, že bude oloupen. A tato možnost hraničí až téměř s jistotou.

Jeden příklad za všechny. V jedné horské vísce v libereckém kraji připadalo starostovi před pár lety, že faktury za odpad jsou nepřiměřené. A tak začal jezdit s popeláři na váhu na skládce, aby se ujistil, že platí za to, za co má.

Po čase důsledných kontrol, spadla produkce odpadu této malebné obce o 50 %! Situace si žádala rázné řešení a pan starosta to rázně vyřešil. Rozvázal s milou odpadovou společností smlouvu a začal řešit odpady sám. Včetně svozu. Obec za pomoci dotace koupila vůz, zaměstnala na VPP člověka a bylo po nesmyslných fakturách, které léta vysávaly obecní rozpočet.

Pan starosta po čase zjistil, že obec platila nekřesťanské peníze nejen za skládkování dvojnásobku odpadů, ale že i za svoz si propuštěná firma účtovala horentní sumy. Vedení obce tato reforma nestačila a zavedla pytlový sběr, který občané bez problémů přijali. Tím se pokles nákladů na obecní odpadové hospodářství snížil natolik, že občané mají možnost dnes platit jen základní paušální poplatek, který je hluboko pod běžnými poplatky v jiných městech.

(Podrobnosti o tom, jak tato obec nakládá s odpady ZDE)

A ještě něco.. Pokud nechcete platit chobotnici, ujistěte se, že není míchán obecní odpad s tím živnostenským, že není míchán odpad z více vsí a udělejte vše pro to, aby se co nejrychleji skládkovat přestalo. Dokud se bude skládkovat, nikdy tyto hanebné praktiky skládkařů neskončí.

Článek byl s laskavým svolením převzat z deníku Průmyslová ekologie.

Obrázek: ilustrační/ Pixabay

Máte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.