Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vedení kraje řešilo s Evropskou komisí budoucnost regionu po ukončení těžby uhlí

| autor: Ústecký kraj0

Vedení kraje řešilo s Evropskou komisí budoucnost regionu po ukončení těžby uhlí

Úředníci Evropské komise mapovali krajinu poznamenanou těžbou. Ústecký kraj hostil zástupce komise a vedení Ústeckého kraje v čele s náměstkem hejtmana Martinem Klikou a zástupci programu RE:START jim nabídli celodenní představení hned několika projektů a návštěvu míst v regionu. Evropské peníze by mohly jít například do budování nových jezer a přečerpávacích elektráren nebo do zdravotnictví.

V Evropě je 42 uhelných regionů, do nichž prý Evropská unie hodlá celkově poslat až pět miliard eur. „Částka pět miliard zatím ale není v budgetu EU. Nicméně kromě nás jsou mezi postiženými regiony také země jako Polsko, Slovensko, Španělsko a část Německa, a nově snad i Bulharsko a Ukrajina, a je proto potřeba mít naše projekty připravené, abychom včas mohli začít čerpat dotace. Právě proto jsme velmi pozorně připravili celý program návštěvy, abychom představili nejen projekty, ale i konkrétní místa včetně ukázek toho, co se nám již podařilo udělat,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika. 

První kroky celé delegace, jejíž součástíbyla i Gabriela Nekolová, manažerka národního výkonného týmu programu RE:START či zástupci ministerstva pro místní rozvoj, vedly do elektrárny Prunéřov. Prunéřov I by měl být během několika let uzavřen a na jeho místě by mohla začít fungovat nová paroplynová elektrárna.„Perspektiva do deseti let je přechod od uhlí na jiné zdroje energie. EK proto nabídla regionům svou pomoc při přípravě projektů, aby mohly čerpat více peněz. Česko peníze alokované má, sama si ve vládním programu RE:START určuje, kam půjdou,“ řekl Juraj Nociar, ředitel kabinetu komisaře pro energetickou unii Maroše Ševčovice.

Další zastávkou byla vyhlídka na velkolom ČSA, aby měli zástupci Evropské komise lepší představu o rozsahu území. Dle slov Stanislava Štýse, odborníka na rekultivace, který byl při návštěvě také přítomen má krajina uměle vytvořená rekultivací mnohem větší ekologickou hodnotu než původní krajina zničená povrchovým dobýváním uhlí.To je podle jeho vyjádření právě i případ jezera v Mostě, kde se byla delegace také podívat nebo i případ jezera Milady v Ústí. Napustit vodou se mají po vytěžení rovněž velkolomy Nástup v Tušimicích na Chomutovsku, Vršany u Mostu či důl Bílina. Skupina Sev.En Energy plánuje v roce 2024 utlumit těžbu svého lomu ČSA a na místě též vytvořit jezero. 

Zástupci Evropské komise dále navštívili střední školu Scholu Humanitas, která se zaměřuje na ekologii, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, kde si vyslechli plány na vybudování fakulty lékařských studií při UJEPu či se seznámili s plány na další rozvoj a modernizaci zdravotnického zařízení. Zcela v závěru návštěvy si prohlédli výzkumné centrum Ringen v Litoměřicích, které se bude věnovat využití geotermální energie. 

Členové komise se na závěr návštěvy v ČR zúčastnili výroční konference k programu RE:START. „Představili jsme akční plán, který bude předložen vládě České republiky na konci května. Ten obsahuje šestnáct opatření o objemu finančních prostředků ve výši deset miliard korun a cílí převážně na využití evropských fondů v dalším programovém období,“ uvedla manažerka národního výkonného týmu programu RE:START Gabriela Nekolová.

001

002

03

04

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ