Ve Veselí nad Lužnicí mají nový systém, který odhalí i malý únik vody na vodovodním potrubí

| autor: Hana Tomášková| zdroj: ČEVAK a.s.0

čevak1
zdroj: ČEVAK

Moderní systém, který dokáže najít ve vodovodním potrubí poruchu už na jejím prvopočátku, začala letos v létě používat vodohospodářská společnost ČEVAK a.s. Jako první byly snímače nasazeny pro monitoring vodovodní sítě ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku.

„Jde o časově omezený monitoring. Bude se využívat v lokalitách, kde je složitá vodovodní síť a ne příliš dobře se dohledávají úniky vody,“ říká Peter Bolha, provozní ředitel společnosti ČEVAK, a dodává: „Systém funguje tak, že snímače opakovaně měří šum uvnitř vodovodní sítě. Záznam pak vyhodnocuje software, který dokáže nejen posoudit, zda je v měřeném úseku porucha, ale také poměrně přesně určit kde se nachází.“

Společnost ČEVAK má k dispozici 110 snímačů (loggerů) a je ve svém oboru první v republice, která tuto novinku využívá v takovém rozsahu.

Jen za měsíc pomohla čidla odhalit sedm poruch, které vodohospodáři obratem opravili. Pro porovnání, od ledna do června bylo ve městě zaznamenáno pouhých pět poruch.

„Hlavním přínosem je, že přístroj dokáže odhalit vzniklou poruchu v okamžiku jejího vzniku, to znamená, dříve, než se projeví například větším únikem vody nebo poklesem tlaku v potrubí. Umožňuje také najít poruchy, které jsou z nejrůznějších důvodů obtížně vyhledatelné a neprojeví se například vyvěráním vody na povrchu. Oprava je pak samozřejmě rychlejší, méně nákladná a minimalizuje se i její dopad na spotřebitele,“ vysvětluje Peter Bolha.

S tím souvisí také snížení úniků vody. Minimální noční průtok ve Veselí se v červnu po opravách snížil o 2 litry za vteřinu, což představuje více než 5 tisíc kubíků vody měsíčně.

čevak2

Kolik snímačů je třeba?

„Snímače se používají v měrných oblastech s měřeným nátokem, jako jsou například sídliště.Kolik snímačů je potřeba v dané oblasti, nelze jednoznačně určit. Vždy záleží na typu materiálu, ze kterého je vodovodní potrubí vyrobeno. Na plastovém potrubí je potřeba, aby snímače byly blíže sebe, naopak na litinovém mohou být umístěny dále od sebe. Jako maximální délku mezi jednotlivými snímači uvádí výrobce 400 m. Například ve Veselí nad Lužnicí je 110 snímači pokryto ¾ města,“ upřesňuje Peter Bolha.

Monitoring vodovodní sítě ve Veselí nad Lužnicí bude pokračovat do konce tohoto měsíce. Poté budou snímače přemístěny do Českého Krumlova.