Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V Ústeckém kraji je již šestnáct dobíjecích stanic

| zdroj: Ústecký kraj0

V Ústeckém kraji je již šestnáct dobíjecích stanic

Zvyšující se počet elektromobilů v regionu souvisí mimo jiné s projektem Elektromobilita v Ústeckém kraji, v rámci kterého společnost ČEZ ve spolupráci s Ústeckým krajem podporuje rozvoj bezemisního způsobu dopravy. V rámci Smlouvy o vzájemné spolupráci dostal Ústecký kraj od společnosti ČEZ již v letech 2018 a 2019 pro své příspěvkové organizace v oblasti sociální a školství na čtyři desítky elektromobilů. I v letošním roce bude elektromobilita v regionu podpořena. Kraj obdrží od společnosti ČEZ pro své příspěvkové organizace dar ve výši 25 milionů korun formou věcných darů v podobě dalších elektromobilů.

Jeden z posledních přírůstků rychlodobíjecích stanic se nachází u McDonald´s na odpočívadle D8 - Siřejovice ve směru na Prahu. Další jsou u elektráren Ledvice a Prunéřov, v Hrušovanech-Vysočany u D7, u teplického Kauflandu, v Děčíně u KFC a hned dvakrát před Teplárnou Trmice. Dále v areálu Autodromu Most, dvě jsou v témže městě na parkovišti u McDonald´s. Jedna z rychlodobíjecích stanic je v Litoměřicích. Standardní dobíjecí stanice se nacházejí buď samostatně nebo v kombinaci s rychlodobíjecími v Hrušovanech-Vysočany, opět u elektráren Prunéřov a Ledvice, v Chomutově (Zborovská ulice), Klášterci nad Ohří (Chomutovská ulice), na Autodromu Most, v teplickém OC Galerie a v ústeckém OC Forum.

„Počet elektromobilů v České republice překonal hranici 3,5 tisíce, když jen za první tři měsíce letošního roku přibylo hodně přes 800 e-aut. Je jasné, že poptávku po veřejném dobíjení dynamicky rostoucího počtu vozů dnes už plně zvládnou pokrýt jen lokality se dvěma a více stojany. Právě se na takové lokality budeme chtít cíleně zaměřovat. Do konce roku bychom chtěli překonat hranici 250 stanic v naší síti. Odhadujeme přitom, že objem elektřiny odebrané letos na našich stojanech prolomí hranici 3 milionu kWh. Jsme rádi, že výstavbu sítě můžeme zčásti financovat díky získaným prostředkům z dvojice grantů evropského programu Connecting Europe Facility,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ s tím, že s dalšími stanicemi se na severu Čech počítá i do budoucna.

Stanice běžného dobíjení je vybavena dvěma nezávislými zásuvkami se standardem Mennekes o parametrech dobíjení 32 A/400 V nebo 16 A/400 V. Za použití nabíjení AC s výkonem až do 22 kW trvá nabíjení cca 1-3 hodiny. V případě rychlodobíjecí stanice ABB je dobytí většiny akumulátoru otázkou 25 minut. Mají totiž DC konektory, které umožňují nabíjení s výkonem až do 50 kW. „Většinu nově budovaných lokalit již jednotně osazujeme právě rychlodobíjecími stanicemi ABB, k jejichž standardní výbavě patří zejména DC konektory s nabíjecími standardy jak pro auta asijských producentů, tak i evropské vozy. Stanice jsou připojeny k platformě fungující na principu cloudu, která umožňuje monitorovat zařízení v reálném čase a provádět vzdálenou diagnostiku,“ doplňuje Tomáš Chmelík.

„Elektromobilita není ovšem jen o dočerpání elektrické energie, ale i široké paletě souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Například realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony. Mezi naše významné partnery poslední doby patří například právě Ústecký kraj,“ uzavírá Tomáš Chmelík.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy