Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V Ústeckém kraji je již šestnáct dobíjecích stanic

| zdroj: Ústecký kraj0

V Ústeckém kraji je již šestnáct dobíjecích stanic

Zvyšující se počet elektromobilů v regionu souvisí mimo jiné s projektem Elektromobilita v Ústeckém kraji, v rámci kterého společnost ČEZ ve spolupráci s Ústeckým krajem podporuje rozvoj bezemisního způsobu dopravy. V rámci Smlouvy o vzájemné spolupráci dostal Ústecký kraj od společnosti ČEZ již v letech 2018 a 2019 pro své příspěvkové organizace v oblasti sociální a školství na čtyři desítky elektromobilů. I v letošním roce bude elektromobilita v regionu podpořena. Kraj obdrží od společnosti ČEZ pro své příspěvkové organizace dar ve výši 25 milionů korun formou věcných darů v podobě dalších elektromobilů.

Jeden z posledních přírůstků rychlodobíjecích stanic se nachází u McDonald´s na odpočívadle D8 - Siřejovice ve směru na Prahu. Další jsou u elektráren Ledvice a Prunéřov, v Hrušovanech-Vysočany u D7, u teplického Kauflandu, v Děčíně u KFC a hned dvakrát před Teplárnou Trmice. Dále v areálu Autodromu Most, dvě jsou v témže městě na parkovišti u McDonald´s. Jedna z rychlodobíjecích stanic je v Litoměřicích. Standardní dobíjecí stanice se nacházejí buď samostatně nebo v kombinaci s rychlodobíjecími v Hrušovanech-Vysočany, opět u elektráren Prunéřov a Ledvice, v Chomutově (Zborovská ulice), Klášterci nad Ohří (Chomutovská ulice), na Autodromu Most, v teplickém OC Galerie a v ústeckém OC Forum.

„Počet elektromobilů v České republice překonal hranici 3,5 tisíce, když jen za první tři měsíce letošního roku přibylo hodně přes 800 e-aut. Je jasné, že poptávku po veřejném dobíjení dynamicky rostoucího počtu vozů dnes už plně zvládnou pokrýt jen lokality se dvěma a více stojany. Právě se na takové lokality budeme chtít cíleně zaměřovat. Do konce roku bychom chtěli překonat hranici 250 stanic v naší síti. Odhadujeme přitom, že objem elektřiny odebrané letos na našich stojanech prolomí hranici 3 milionu kWh. Jsme rádi, že výstavbu sítě můžeme zčásti financovat díky získaným prostředkům z dvojice grantů evropského programu Connecting Europe Facility,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ s tím, že s dalšími stanicemi se na severu Čech počítá i do budoucna.

Stanice běžného dobíjení je vybavena dvěma nezávislými zásuvkami se standardem Mennekes o parametrech dobíjení 32 A/400 V nebo 16 A/400 V. Za použití nabíjení AC s výkonem až do 22 kW trvá nabíjení cca 1-3 hodiny. V případě rychlodobíjecí stanice ABB je dobytí většiny akumulátoru otázkou 25 minut. Mají totiž DC konektory, které umožňují nabíjení s výkonem až do 50 kW. „Většinu nově budovaných lokalit již jednotně osazujeme právě rychlodobíjecími stanicemi ABB, k jejichž standardní výbavě patří zejména DC konektory s nabíjecími standardy jak pro auta asijských producentů, tak i evropské vozy. Stanice jsou připojeny k platformě fungující na principu cloudu, která umožňuje monitorovat zařízení v reálném čase a provádět vzdálenou diagnostiku,“ doplňuje Tomáš Chmelík.

„Elektromobilita není ovšem jen o dočerpání elektrické energie, ale i široké paletě souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Například realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony. Mezi naše významné partnery poslední doby patří například právě Ústecký kraj,“ uzavírá Tomáš Chmelík.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert