Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V  Teplicích našli recept, jak využít odpady z kuchyní

| zdroj: JRK0

Teplice_uvodni_fotka
zdroj: JRK

Ošklivé, zapáchající a jen těžko zpracovatelné. Tak často vnímají obyvatelé měst a obcí kuchyňské odpady. V Teplicích ale toto vnímání mění. Odpady z kuchyní se tam totiž proměňují v kvalitní kompost a nejsou domácnostem na obtíž. Již třetím rokem patří Teplice k tuzemským průkopníkům trendu jejich třídění.

V současnosti probíhá za pomoci komplexního partnera projektu – společnosti JRK – rozšíření pilotního projektu třídění kuchyňských odpadů v Teplicích o dalších téměř tisíc bytů. Do projektu tak už je zapojeno přes dva tisíce domácností. Díky akci, která nemá v České republice obdoby, se již nyní vybralo přes 37 tun odpadu a se zapojením dalších domácností bude toto číslo strmě stoupat. Projekt za dobu svého fungování ukázal, jak lze kuchyňský odpad znovu využít a zároveň snížit množství odpadu vyváženého na skládku.

Není to složité 

A jak to vlastně v Teplicích funguje? Občané v domácnostech zapojených do projektu třídí zbytky z kuchyně jako slupky z ovoce a zeleniny, skořápky od vajec, čaj a kávovou sedlinu, pečivo a těstoviny, menší kosti nebo zbytky z vařeného jídla. K tomu jim slouží speciální sety na třídění kuchyňského odpadu. Samotný odpad pak putuje na kompostárnu, kde se za několik týdnů přetvoří na kvalitní kompost. Nyní probíhá v Teplicích třetí fáze projektu, ve které občané dostali téměř tisícovku setů na třídění kuchyňského odpadu. Novinkou je i zavedení polopodzemních kontejnerů, jejichž využití zvýší efektivitu nakládání s těmito odpady. Přinesou totiž podstatně větší objem než běžné nádoby na odpady. Při realizaci projektu je Teplicím komplexním partnerem společnost JRK Česká republika. Jde o firmu, která nabízí nápaditá řešení, jak zlepšit nakládání s odpady. Více na www.meneodpadu.cz.

Teplice_foto_do_clanku


Vyhazování, které prospívá přírodě

Podstatnou roli při zavádění průkopnického projektu sehrál první náměstek primátora Teplic a senátor Hynek Hanza. Jeho pohled na roli domácností v třídění, vývoj projektu, výsledky a další aspekty shrnuje následující rozhovor.  

Jak se projekt sběru odpadu kuchyňského odpadu v Teplicích osvědčil?

Od počátku projektu se vytřídilo již 37 tun kuchyňského odpadu. Ten by jinak skončil v nádobách na směsný komunální odpad a poté na skládce. Tím, že jsme ale občanům umožnili kuchyňský odpad třídit, je místo toho zpracován na kompostárně. To je velký přínos i s ohledem na skutečnost, že nás legislativa tlačí ke snižování sládkovaného odpadu. Zároveň se občané města více zamýšlejí nad tím, co kam vyhodí a co s odpadem následně bude. Dobrý pocit z toho, že to, co vyhodím, vlastně vracím do přírody, je stále větší motivací pro nejednoho občana města. Pořád je však prostor na zlepšení.

Pro úspěch projektu je důležitá i informační kampaň, kdy zástupci realizátora projektu – společnosti JRK – občanům vysvětlují, co jim přinese třídění kuchyňského odpadu. Jakou má v Teplicích odezvu? 

Ve zvolených objektech obchází tým odborníků vybrané domácnosti. Lidem je vše podrobně vysvětleno a dostanou třídicí set. Zároveň jim odborníci odpovědí na případné dotazy. To je přístup, který občany skutečně ke sběru kuchyňského odpadu motivuje. Většina domácností se proto do projektu zapojí hned od počátku. Někteří si po počátečním váháním či nedůvěře k nově zaváděné službě odmítnou sety převzít, ale pak si je vyzvednou u delegátů objektů. Ti s námi na projektu spolupracují a patří jim za to velký dík. Na druhé straně jsou zde stále i domácnosti, které navzdory dobrým zkušenostem sousedů odpad třídit nechtějí. Těch ale není mnoho.

Jak se Teplicím osvědčila spolupráce s realizátorem projektu – společností JRK?

Spolupracujeme se společností JRK už třetím rokem a společně se neustále snažíme projekt zdokonalovat a třídění lidem co nejvíce usnadnit. Spolupráci hodnotím jako přínosnou a realizace projektu, zejména zajištění distribuce do jednotlivých objektů, je pro nás stěžejní.

A jaké mají Teplice plány, s ohledem na odpadové hospodářství, do budoucna?

Občany chceme i nadále motivovat, rozšiřovat možnosti třídění a zkracovat donáškovou vzdálenost k separačním nádobám na jednotlivé komodity tak, aby obyvatelé měli výborné podmínky k třídění. Ve směsném komunálním odpadu pak bude končit opravdu jen to, co vytřídit nelze. Rádi bychom zachovali bezplatný svoz a likvidaci odpadu, která má v Teplicích dlouholetou tradici. Důležitou podmínkou a zároveň motivací pro udržitelnost takové výhody je odpovědné chování občanů. To znamená, že budou usilovat o vyšší úroveň třídění a minimalizovat tak množství směsného komunálního odpadu. 


Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ