V roce 2019 se u nás prostavělo 548 miliard

| zdroj: ČSÚ0

V roce 2019 se u nás prostavělo 548 miliard

Stavební práce v loňském roce meziročně vzrostly o 9,1 % a dosáhly hodnoty 548 miliard Kč v běžných cenách. Tento růst je vyšší než růst indexu stavební produkce zejména z důvodu jiné cenové hladiny. V průměru za rok 2019 ceny stavebních prací vzrostly o 4,6 %. „Většina stavebních prací byla provedena na nové výstavbě, rekonstrukcích a modernizacích a tento podíl meziročně dále rostl. Na opravy a údržbu připadla přibližně pětina prací, což je méně než v roce 2018. Podíl prací provedených v zahraničí byl zanedbatelný, ale najdou se i firmy, u nichž práce v zahraničí tvoří významnou součást jejich celkového obratu,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

Stavební podniky s dvaceti a více zaměstnanci realizovaly pro veřejné zadavatele 48 % z celkového objemu vynaložených prostředků a tento podíl po propadu v letech 2016 a 2017 opět vzrostl. Veřejné prostředky v převážné většině směřovaly do výstavby inženýrských staveb, případně nebytových nevýrobních budov.

Foto: ilustrační/ Pixabay