Od roku 2021 platí i pro Českou republiku přísné sběrové kvóty přenesené na základě směrnice EU. Kvóta stanovuje kolektivním systémům, které tvoří výrobci elektrozařízení, povinnost sesbírat 65 % elektrozařízení, které jimi byly uvedeny na trh.
Kolektivnímu systému ASEKOL, mezi jehož klienty patří například značky LG, Canon, Dell nebo SONY, občané vloni odevzdali rekordních 46,9 tisíc tun elektroodpadu, tedy o 11 tisíc tun více než v roce 2020. ASEKOL tak suverénně překonal tuto přísnou kvótu. Výsledku se podařilo dosáhnout díky propracované sběrné síti zaměřené nejen na sběr velkých spotřebičů prostřednictvím sběrných dvorů, ale rovněž díky unikátní síti červených kontejnerů určených pro drobné domácí spotřebiče.
Největší výzvou pro všechny kolektivní systémy je zajištění sběru elektroodpadu z domácností. Velmi často totiž končí nefunkční drobné domácí spotřebiče ve sklepě nebo v komunálním odpadu. „Z tohoto důvodu dlouhodobě budujeme širokou sběrnou sít, která má v současné době již těžko uvěřitelných 17 tisíc míst zpětného odběru, kde mohou občané odevzdávat vysloužilá elektrozařízení. Právě dostupnost sběrných míst je klíčem k motivaci občanů třídit odpad a eliminaci černých skládek,“ říká Daniel Šafář, ředitel obchodu a marketingu kolektivního systému ASEKOL.
Díky široké sběrné síti, kterou ASEKOL již sedmnáctým rokem aktivně buduje a rozšiřuje, se daří sbírat výrazně vyšší množství elektroodpadu, než stanovuje kvóta EU. Tu se přitom nedaří plnit kolektivním systémům ani v mnoha vyspělých evropských zemích.
Pozitivní vliv na životní prostředí
Úspěšný sběr elektroodpadu společnosti ASEKOL má mimo plnění všech zákonných povinností svých klientů také velmi pozitivní dopady na životní prostředí. „Sběr elektroodpadu v objemu 46,9 tun představuje úsporu pro životní prostředí jako roční spotřeba vody 60tisícového města. Zároveň nemuselo být vytěženo 34 tisíc tun primárních surovin,“ říká Daniel Šafář.
Recyklace se stala nedílnou součástí moderního života a jedním z pilířů cirkulární ekonomiky. Kromě ochrany životního prostředí poskytuje možnost znovu využít použité materiály pro výrobu nových zařízení. „Uvědomujeme si, že k rekordnímu sběru nám pomáhají všechny organizace a občané, kteří správně třídí odpad. Právě jim proto patří naše poděkování, že společně s námi chrání životní prostředí,“ dodává Daniel Šafář.
O společnosti ASEKOL
ASEKOL zajišťuje sběr, dopravu a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů včetně financování celého systému. Jeho služeb na základě smlouvy využívají výrobci nebo dovozci elektrozařízení. ASEKOL při zpětném odběru úzce spolupracuje s městy a obcemi, prodejci a servisy, svozovými společnostmi a zpracovateli elektrozařízení. ASEKOL založili v červenci 2005 nejvýznamnější představitelé na trhu spotřební elektroniky, kancelářské, telekomunikační a výpočetní techniky. V současné době působí v ČR, Polsku a na Slovensku. Mezi jeho největší klienty patří LG, Canon, Dell či SONY.
Komentáře