V Novém Hrozenkově váží a dotřiďují odpad dovezený do sběrného dvora

| autor: Hana Tomášková0

Nový_Hrozenkov_-_obecní_úřad,_obr01
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia Commons

Nový Hrozenkov je městys s přibližně 2500 obyvateli, který leží v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. Veškerý komunální odpad je evidován a funguje zde motivační systém pro občany. Městys zakoupil prostory, které využívá pro potřeby sběrného dvora, re-use centra a jako základnu pracovní čety.

„Sběrný dvůr jsme otevřeli v listopadu 2021, re-use centrum o něco málo později v březnu 2022,“ říká Stanislava Špruncová, starostka Nového Hrozenkova.

Provoz sběrného dvora je založen na důsledném třídění odpadu. Městys nechce vynakládat zbytečné prostředky na objemný odpad. Z prodeje některých komodit vytříděného odpadu naopak získává finance. Vše funguje na bázi dalšího využití anebo zpracování odevzdaného odpadu.

Dovezený odpad se váží a eviduje

„Odpad, který se do sběrného dvora doveze, vážíme a evidujeme.V městysi máme zaveden motivační systém odpadového hospodářství, s kterým získáváme přesnou evidenci odpadu domácností – tzv. stanovišť. Dovezený odpad do sběrného dvora dále třídíme, některý vytříděný odpad sami odvážíme do sběrných surovin – například noviny, časopisy, kartony, železo atd. Pneumatikyzpětně odebírá firma GREEN Logistics CZ , se kterou máme uzavřenou smlouvu. Elektroodpad svážejí ze sběrného dvora firmyElektrowin, Asekol, Rema Systém, Ekolampa další. Textil, obuv a hračky které se dají ještě použít, odváží firma TextilEco,třídíme i kuchyňský olej, který od nás vykupuje firma FRIREX, dále se třídí dřevo, plasty, sklo,bioodpad a další komodity...“ přibližuje systém starostka.

Za období od 19. 11. 2021 do 18. 11. 2022 se podařilo vyseparovat 163 tun odpadu (z toho 146,25 tun ,,O” a 16,457 tun ,,N”).

Re-use centrum

„Na zřízení re-use centra jsme získali dotaci od SFŽP ČR. Nyní běží doba udržitelnosti projektu, evidence je jednou z podmínek dotace. Za období od 4.3.2022 do 3.3.2023 jsme nashromáždili a zpracovali celkem 56 tun věcí, které se díky re-use centru nestaly odpadem,“ uvádí Stanislava Špruncová.

RE-USE centrum bylo zřízeno proto, aby sloužilo jako prostor pro bezúplatné přijímání nepotřebných věcí, které si pak mohou vybrat ti, kteří o ně mají zájem. Dochází tak ke snížení množství vznikajícího odpadu.

„S provozem jsme opravdu spokojeni, službu si pochvalují hlavně naši občané ale zároveň i občané z jiných obcí, kde re-use centrum nemají. Určitě to splnilo očekávání, je to výborná věc,“ dodává Stanislava Špruncová.

Funguje motivační a evidenční systém

„Snižovat produkci SKO se nám daří od roku, kdy jsme zavedli motivační a evidenční systém odpadového hospodářství. Občané Nového Hrozenkovamají slevy z poplatku za svoz odpadu v případě, že dobře třídí odpad a zároveň produkují málo komunálního odpadu,“ vysvětluje starostka.

Každá domácnost má svůj účet, který lze sledovat přes internet. Všechny popelnice jsou opatřeny QR kódem, který se při vývozu načítá a je přiřazen k účtu domácnosti. K pytlům s tříděným odpadem je nutné připevnit čárové kódy, které domácnosti obdržely.

Poplatek za komunální odpad je stanoven Obecně závaznou vyhláškou o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, jeho výše je 700 Kč/osobu na kalendářní rok.

Sleva se odvíjí podle počtu získaných EKO bodů, přičemž hodnota jednoho EKO bodu činí 7,- Kč. Následná výše poplatku se vypočítá podle vzorce: 700 - (počet EKO bodů)*7.

Produkce odpadu:

Rok 2021 2022
komunální odpad 318 t 283 t
objemný 84 t 51 t
sklo 37 t 49 t

Ke snižování produkce odpadu přispěl efektivní motivační a evidenční systém i sběrný dvůr a re-use centrum. Městys Nový Hrozenkov se zaměřil na důsledné třídění odpadů a systematicky pracuje na tom, aby směsného komunálního odpadu ubývalo.