Obec Lipová se svými devíti místními částmi a 750 obyvateli si už léta zakládá na tom, že pravidelně sází stromy. Svůj vlastní strom tady dostávají do péče už malé děti při vítání občánků. Do dvou nových alejí v místních částech Stebnice a Palič jejich obyvatelé nyní usadili celkem 60 už okolo dvou metrů vzrostlých třešní ptáčnic (30) a dubů letních (30).
Výsadbu ve vesnici nedaleko Chebu poblíž vodní nádrže Jesenice podpořila maximální možnou částkou ze svého grantu Stromy-150tisíci korunami, Nadace ČEZ. Dvě party místních dobrovolníků včetně dětí – zhruba desetičlenná ve Stebnici a dvojnásobně početná v Paliči, si během druhé dubnové soboty, udělaly příjemný sousedský den. Alej podél cesty ze Stebnice do Mechové se tak rozrostla o 30 třešní ptáčnic. Příjezdová cesta ke kostelu v Paliči zase o 30 dubů letních.
Během občerstvovacích přestávek nechyběl oheň, opékání špekáčků, studené pivko či ochutnávka borůvkových koláčů a škvarků na doma upečeném chlebu. Možná to byla taková malá ochutnávku zdejší přátelské atmosféry před derby místních fanoušků Slávie a Sparty, které tu pravidelně hrají (letos se koná 25.dubna), kde si ale prý protagonisté na hřišti nic nedarují.
„U nás pokaždé sázíme stromy na etapy, takže to tak bylo i u těch zakoupeným díky Nadaci ČEZ. Zapojili jsme nejprve místní školu a školku, kde děti vysadily pár stromů během dopoledních vycházek. Pak se v dalších dnech včetně sobotní akce přidala místní veřejnost,“ uvedl místostarosta Lipové Tomáš Luňák. Obec se snaží na svém rozsáhlém katastru s rozlohou 45 km2 obnovovat hlavně ovocné aleje, především ty historické spojené s někdejšími Sudety – tedy hruškovou nebo jabloňovou. „Sázíme proto, aby po naší generaci něco zbylo. Většina stromů už je hodně stará (až 80 let) a okolo silnic mizí. My se proto snažíme vysadit co nejvíce původních ovocných odrůd. Letos na jaře už jsme jich zasadili 300 a na podzim budeme pokračovat,“ dodal T. Luňák.






































Komentáře