Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1.581 tun elektrozařízení

| zdroj: Liberecký kraj0

800px-Ještěd_1
zdroj: wikimedia.org

V Libereckém kraji se v loňském roce v systému zpětného odběru společnosti ASEKOL vytřídilo a následně zpracovalo 1.581 tun elektrozařízení. Vyplývá to z certifikátu environmentálního vyúčtování, který od společnosti obdržel Liberecký kraj. Díky využití druhotných surovin se tak ušetřilo 9.361 MWh elektřiny, 71.811 m3vody, 794.164 litrů ropy a snížila se produkce skleníkových plynů o 15.670 tun.

Takto by kupříkladu běžná lednička na ušetřenou elektřinu mohla běžet 25.600 let, ušetřilo se tolik vody, jako je běžná roční spotřeba 600 domácností, a z ropy by šlo vyrobit tolik benzínu, že by šlo průměrným autem objet zeměkouli po rovníku alespoň dvě stě krát. Díky recyklaci se snížily emise skleníkových plynů, které by vznikly dokonce při 2.400 cestách kolem rovníku.

Společnost ASEKOL je nezisková organizace, která provozuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení. Liberecký kraj s ní dlouhodobě spolupracuje na rozvoji systému sběru použitých spotřebičů. „Společně naplňujeme Plán odpadového hospodářství Libereckého kraje. Podporujeme obce při vybavování sběrných dvorů a zlepšování systému kontejnerů pro sběr elektroodpadu. Nezapomínáme ani na vzdělávání v oblasti sběrného odběru. Pro mnoho lidí je rozbitý přístroj jen odpad, ale díky různým kovům a slitinám je to cenný zdroj surovin, navíc dnes se zpracovává i velká část plastů, které by jinak bylo nutné vyrábět z nerostných surovin,“ doplnil Václav Židek, člen Rady Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Součástí je i recyklační program pro školy Recyklohraní nebo třeba kampaň Red bag, která upozorňuje na smysl třídění i malých elektrospotřebičů jako je kalkulačka, myš nebo baterka. Vzájemnou spolupráci Liberecký kraj letos podpořil více než 40 tisíci korun.

Liberecký kraj na snižování množství odpadů a zároveň jejich využití spolupracuje i s dalšími společnostmi. V březnu byla spolupráce i pro další období prodloužena i se společnostmi EKO-KOM a ELEKTROWIN.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert