V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě

| zdroj: Pardubický kraj0

IMG_0188(7)
zdroj: pardubickykraj.cz

V pátek zavítal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický do Králík, kde se setkal se starostou města Václavem Kubínem a zástupci společnosti ČEZ Distribuce. Ti zde plánují v následujících dvou letech výstavbu několika projektů, které mají navýšit kapacitu elektrické energie na Králicku. Jednání se účastnili i představitelé řetězce Lidl, které zajímal současný stav kvůli potenciálním investicím.

Starostové obcí, zástupci ČEZ Distribuce a další investoři se na Králicku setkávají každých šest měsíců. Během kontrolního dne projednávají stav příprav jednotlivých projektů na posílení energie.

„Pravidelně sledujeme a komunikujeme ohledně stavu příprav projektové dokumentace, ale i realizace samotných staveb. Na Králicku je hlavním problémem nedostatek kapacity elektrické energie. V posledních letech se navíc zvýšila spotřeba, což souvisí i s místním rozvojem a aktivitami v oblasti cestovního ruchu. Proto je nezbytně nutné posílení ze strany ČEZ Distribuce a výstavba jednotlivých vedení vysokého napětí. Mezi dva nejdůležitější projekty se nyní řadí posílení stávající sítě o vedení vysokého napětí 22 kV mezi Jablonným nad Orlicí a Horními Heřmanicemi. Důležitá je také stavba vysokého napětí 110 kV z Horních Heřmanic po Králíky. Stavební práce budou probíhat tento rok a pokračovat i v roce 2025,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pardubický kraj řešil v minulosti obdobný problém. „Nedostatečná kapacita elektrické sítě byla i na trase Hlinsko-Polička. Problém se dotýkal nejen podnikatelských záměrů, ale i bytových domů. Pro vyřešení situace byla klíčová komunikace se starosty a vlastníky pozemků. Proto jsme se rozhodli jít námi osvědčenou cestou i na Králicku,“ dodal hejtman Netolický s tím, že na příštím jednání by se měli starostové seznámit se systémem výkupu.