V Dobřichovicích využívají na pracovní cesty elektromobil

| autor: Hana Tomášková0

dobrichovice_elektromobil.jpg
zdroj: Dobřichovice

Město Dobřichovice pořídilo v červnu 2020 elektromobil Citigo iV Style. Vůz se výborně osvědčil zejména na kratší cesty. Je v provozu prakticky denně.

Nákup elektromobilu s dotací

Na základě výzvy č. 11/2018 v rámci Národního programu životního prostředí podalo město v roce 2019 žádost o poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR. V červnu 2020 byl pořízen elektromobil Citigo iV Style za 501 975,06 Kč s 34 % podporou SFŽP.

Kde se elektromobil osvědčil

„Automobil Citigo iV používáme s kolegy prakticky denně ke krátkým pojížďkám po městě na různá místní šetření, na kontrolní dny staveb, které město aktuálně provádí atd. Používáme jej občas i k cestám do okolních obcí - na schůzky Mikroregionu, a do Prahy – na Krajský úřad, soudní jednání a podobně,“ říká Petr Hampl, starosta města Dobřichovice a dodává: „S provozem jsme spokojeni, osobně se mi líbí úžasná akcelerace vozidla. Skvělá je možnost parkování na modrých zónách v Praze. Nevýhodou je poměrně malý dojezd a dlouhá doba nabíjení z běžné sítě.“

Řada měst se potýká s problematikou znečištění ovzduší. Elektromobily vynikají svým bezemisním provozem, ale také přispívají ke snižování hlukové zátěže a prašnosti.

Další jejich velkou výhodou jsou nízké provozní náklady a snadná údržba. Podstatným faktorem je možnost čerpat dotace na vozy s alternativními pohony, čímž se snižuje návratnost investice.

Elektromobilita v komunální technice má své limity

Před nákupem elektromobilu je vždy třeba dobře zvážit, k jakým účelům bude vůz využíván. Nutné je zaměřit se na technické možnosti a výkon vozidla. Elektromotory mají své limity. Je třeba zapracovat i na infrastruktuře dobíjecích stanic.

„Možnosti využití vozů či strojů na elektropohon v komunální technice nevidím. O této možnosti jsme hovořili s obcemi, kde takový automobil mají a jsou nespokojeni s výdrží baterií. Pro komunální techniku, dle mého názoru, bude vhodný ještě velmi dlouhou dobu klasický spalovací, respektive dieslový, motor,“ uvádí Petr Hampl.

Evropský týden mobility

Právě probíhá Evropský týden mobility (od 16. do 22. září 2021), který upozorňuje na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a inspiruje k možným řešením.

Dobřichovice mají dobře zmapované i ostatní možnosti dopravy. „Další nákup elektromobilu neplánujeme, jeden pro potřeby úřadu bohatě postačuje,“ doplňuje starosta.

Využívání elektromobilů má v dopravě své místo, nicméně je třeba nezapomínat i na další alternativy – veřejnou dopravu, sdílené dopravní prostředky, cyklodopravu či pěší chůzi.