Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Úspora a čistý vzduch v Olomouci. Dánská návštěva přinesla inspiraci v oblasti nízkoemisní energetiky

| zdroj: Město Olomouc0

Úspora a čistý vzduch v Olomouci. Dánská návštěva přinesla inspiraci v oblasti nízkoemisní energet

Svědčí o tom i fakt, že se v zasedací místnosti primátora sešli nejen politici a diplomaté, ale i zástupci odborných firem, působících v oblasti energetiky. Pro Olomouc bylo toto jednání jedním ze střípků mozaiky příprav na případný vstup do Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima.

„Od začátku tohoto funkčního období zdůrazňujeme, jak významným tématem pro nás energetika je. Hledáme řešení úsporná z finančního hlediska a současně ohleduplná k životnímu prostředí, tedy nízkoemisní,“ řekl na úvod primátor Mirek Žbánek. „Jde o to, že takový směr uvažování a konání je důležitý pro nás, ale hlavně pro příští generace, vůči nimž musíme cítit odpovědnost.“

Radnice má od srpna schválený dokument Energetická politika statutárního města Olomouce. V něm je definováno, jak nakládat s energiemi, jak šetřit náklady i snižovat emise. V rámci magistrátu pracuje také energetický manažer, kterého primátor Žbánek dánským hostům představil. Ten připravuje například energetický audit, tedy podrobný přehled veškerých odebraných energií v zařízeních a společnostech města, včetně městem zřizovaných škol.

Kromě konkrétních opatření typu úspor ale má město i jinou roli – pozitivně ovlivnit chování a uvažování obyvatel. „Musíme hledat cesty, jak změnit i náš přístup k problematice. Začínat můžeme u drobností, například tak, že při vaší příští návštěvě zde už nebude voda v plastových lahvích, ale ve skleněných džbánech,“ dodal s úsměvem primátor. „Vy odborníci přinášíte technologie, my politici musíme přinášet změny návyků a myšlení. Není to snadné, ale jde to, o čemž svědčí právě příkladná situace Dánska,“ poznamenal pak Mirek Žbánek směrem k zástupcům odborných firem.

Velvyslanec Ole Frijs-Madsen připomněl, že Dánsko i Česká republika jsou úspěšnými zeměmi v rámci příprav na program 17 Cílů udržitelného rozvoje, který stanovilo OSN. „V zavádění těchto opatření je aktuálně Dánsko na první a Česká republika na sedmé pozici, což je skvělá zpráva,“ oznámil zástupce Dánského království. Dodal, že i když mají jednotlivé státy do roku 2030 snížit emise CO2 o 40 procent, dánská vláda již deklarovala, že je sníží dokonce o 70 procent.

Návštěva dánské delegace souvisela se zájmem Olomouce o vstup do Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima. O případném přistoupení k paktu bude rozhodovat na podzim zastupitelstvo. Členství v paktu znamená povinnosti, ale také výhody například při čerpání dotací na ekologicky prospěšné investice.

foto: Blanka Martinovská/olomouc.eu

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.