Univerzální zařízení pro města a obce hasí nepřístupné prostory

| autor: Hana Tomášková0

Vávra0.jpg
zdroj: TRUCK SERVIS ČÁSLAV s.r.o.

Požáry v lese, hašení komínu či hořícího auta v tunelu, odstraňování spadaných větví nebo vyřešení ucpaných odpadů. Všechny tyto úkony lze zvládnout s jedním zařízením. Nástavbu využijí nejen hasičské sbory, ale uplatní se i na městských úřadech a ve větších institucích.

Význam čtyřkolek s nástavbou ve špatně přístupných prostorech

Hasičské záchranné sbory i sdružení dobrovolných hasičů využívají pro hašení požárů ve špatně přístupných lokalitách menší vozidla, často čtyřkolky s čerpadlovou nástavbou.

Nástavbové zařízení FIRE STOP 200/30

Nástavba FIRE STOP 200/30 je homologovaná pro silniční provoz. Lze ji integrovat na standardní čtyřkolku CF Moto, která patří mezi nejprodávanější v Evropě. Jen v České republice se jí prodává neuvěřitelných 3000 ks ročně.

Velkou výhodou zařízení jsou jeho malé rozměry. Nástavba má 1200 mm šířku a váží 500 kg. Navíc má tažné zařízení, takže za sebou může táhnout ještě 1000 kg těžký vozík, kde může být uloženo další doplňkové vybavení jako jsou hadice, motorové pily, atd. Disponuje také předním a zadním navijákem.

Vávra8.jpg

Kde lze čtyřkolku s nástavbou využít

Zařízení lze úspěšně využít například při lesních požárech, kam je obtížný přístup s velkou technikou. Čtyřkolka projede cyklostezky, lesoparky, nemá problém s přístupem po úzkých cestách či mezi stromy. V případě, že by čtyřkolka zapadla nebo se převrátila, rám uživatele ochrání a sami jsou schopní vrátit čtyřkolku zpět na kola.

Dalším příkladem je tunel či jiná podobně špatně přístupná lokalita, kde řidiči často nenechají požární průjezd. Čtyřkolka dokáže prostor projet a hořící objekt uhasit.

V neposlední řadě může čtyřkolka hrát velkou roli při hašení skladových hal. Ty bývají často plné zboží, což značně ztěžuje přístup. Čtyřkolka však přijede na místo a čtyřicetimetrová hadice umožní hasit požár poměrně účinně. Je to díky speciální proudnici, která nabízí módy: proud vody, vodní mlha, voda s pěnidlem nebo jen pěnidlo jako těžká pěna.

Vávra5.jpg

Řešení pro městské úřady nebo dobrovolné hasiče

Výhodou zařízení FIRE STOP 200/30 je jeho univerzálnost. Využije se k odstranění popadaných větví s pomocí navijáků, při zahoření popelnic, při hlídkování na obecních akcích, kde hrozí riziko požáru, díky nadstavbě funguje i při řešení ucpaného WC odpadu. V nerezovém provedení lze se zařízením hasit komíny pouhým otevřením dolních dvířek. Takže se vyhnete složitému házení písku, nepotřebujete výškovou techniku.

Vzhledem k uvedeným možnostem najde zařízení uplatnění nejen u hasičských jednotek, ale i na městských úřadech a ve větších institucích.

Hasební schopnost

U čerpadla využívaného hasiči je pochopitelně zásadní hasicí schopnost. A právě ta je u zařízení FIRE STOP 200/30 na výborné úrovni, je dokonce ověřena na Technickém ústavu požární ochrany. Z pohledu technických dat: 100 litrů hořícího heptanu bylo uhašeno za 47 vteřin se spotřebou 8 litrů vody a 2,2 litrů pěnidla.

Vávra3.jpg