Unikátní radkovská alej dostala dalších dvacet stromů

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Moravskoslezský kraj

Při příležitosti 20. výročí vzniku kraje vysadili krajští radní v radkovské aleji dvacet lip velkolistých. Navázali tak na předchozí roky, kdy vysadili dohromady téměř padesát stromů. Moravskoslezský kraj má v plánu celkovou obnovu radkovské aleje dokončit v nejbližších letech.

„Radkovská alej bývala svého času skvostnou branou mezi radkovským kostelem a zámkem v Dubové. Vysloužila si dokonce statut významného krajinného prvku, skoro dvě stě let lemuje silnici o dodává jí zvláštní kouzlo. Původní stromy ovšem dožívají, jsou značně postižené nutnými ořezy, navíc rostou velmi blízko u cesty, což nevyhovuje dnešním parametrům. Jsem moc rád, že se nám před necelými třemi roky podařilo shodnout s obcí Radkov, spolkem Arnikou a silničáři na nejvhodnějším řešení,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a připomněl, že v roce 2018 kraj při příležitosti sta let od vzniku republiky vysadil prvních 18 stromků, vloni bylo k výročí 30 let od sametové revoluce vysazeno 30 sazenic, letos přibylo dalších 20.

Kvůli bezpečnosti provozu na silnici i ochraně stromů nemohou být nové lípy vysazeny v původní linii, nové sazenice jsou tedy umístěné dále od cesty. V budoucnu tak nebudou dopravou jako doposud trpět koruny stromů a kořenový systém bude mít více potřebného prostoru. Staré stromy, u kterých je to možné, se nechají „dožít“. Kraj vytvořil plán údržby, podle kterého bude Správa silnic Moravskoslezského kraje staré stromy vhodně ošetřovat.

„Stejně jako v předchozích letech sadíme lípy velkolisté, které se mohou dožít i několika stovek let. Obnovu aleje, navíc v Den české státnosti, vnímám jako výraz úcty k tradicím a hodnotám našeho kraje i národa. Ke kompletní obnově aleje nám ještě chybí vysadit posledních zhruba třicet stromů. Moravskoslezský kraj udělá maximum pro to, aby byla alej co nejdříve dokončená,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že letošní výsadba lip bude opět zahrnuta do kampaně Česko sází budoucnost. Na výzvu Ministerstva životního prostředí ČR, Nadace partnerství a dalších organizací by mělo být do pěti let v Čechách a na Moravě vysázeno 10 milionů stromů.

Obnova radkovské aleje vyšla Moravskoslezský kraj zatím na necelého půl milionu korun. Sazenice a výsadba 68 stromků přišla celkově na 476 tisíc korun, za plán péče o stávající alej kraj zaplatil 22 tisíc korun.

Unikátní lipová alej, která je registrována jako významný krajinný prvek, byla údajně vysázena v roce 1826 jako doprovodná zeleň ke kočárové cestě, která vedla od kostela v Radkově až k zámku v Dubové.  Dvě řady stromů po stranách cesty, jež byly nasměrovány přesně na osu hlavního vstupu do zámecké budovy, jsou příkladem tradice zakládání výsadeb kolem cest mající svůj původ u Karla IV. Stromy jsou unikátní nejen svým věkem, některé jsou staré bezmála 200 let, ale především svým jedinečným historickým způsobem výsadby a péče. Mladé lípy byly předpěstovány pravděpodobně v místním zámeckém statku a vysázeny neobvyklým způsobem - dva i tři kmínky těsně vedle sebe, aby se srostly v jeden.