Třídění odpadu v domácnostech a firmách

| zdroj: MEVA a.s.0

Meva_uvod.png
zdroj: Třídění odpadu v kancelářích/ Meva

Separace neboli třídění odpadu je stále více aktuální a důležitější téma. Vliv roztřiďování obalů a jiného odpadu, které domácnost nebo podnik vyprodukuje, je stále silnější. Dnešní trend není pouze o realizaci základního třídění papíru, skla a plastů, ale i bio odpadu, kovů, baterií, textilu, světelných zdrojů, léků atd.

Co třídění odpadu znamená?

Znamená to, že odpad, který jsme vyprodukovali a který odnášíme do koše, rozdělíme na jednotlivé složky dle použitého materiálu. V praxi to znamená, že pokud vyhazujeme papírový sáček s PET lahví, měli bychom PET lahev hodit do nádoby na plast a sáček do nádoby na papír. Jedná se tedy o správně roztříděný komunální odpad. Některé složky je nutné odevzdat na sběrných dvorech, kde se nachází všechny vhodné nádoby.

Proč třídit?

Odpad třídíme kvůli možnosti recyklace a znovu použití vyhozeného výrobku. Pokud odpad neroztřídíme, materiály, které by se dali znovu použít tedy recyklovat, se znehodnotí a skončí na skládkách a ve spalovnách.

Samotné třídění odpadu však nezačíná až vhozem odpadu do barevného kontejneru na ulici, ale již doma nebo v kanceláři. Třídění odpadu se stalo prioritou v mnoha zemích po celém světě. Trh proto nabízí širokou škálu nejrůznějších nádob, košů, kontejnerů ale i stojanů na pytle, které uspokojí jak vzhledově tak funkčností a kvalitou.

Jak vybrat ten správný?

Třídění odpadu je stále populárnější téma, a proto na našem trhu můžete nalézt stále větší množství košů, nádob a nejrůznějších řešení pro třídění odpadu. Výrobky se dají rozdělit podle různých specifikací, které jsou pro vás zajímavé. Plastové kontejnery a nádoby poskytují nižší hmotnost a dobrou odolnost vůči chemickým a biologickým vlivům. Naopak ocelové kontejnery a nádoby snesou hrubší zacházení.

Nabízené koše, nádoby a kontejnery bychom mohli dělit dle:

  1. Materiálu – ocelové, plastové, hliníkové, chromové nebo odpadkové koše z nerezové oceli.
  2. Provedení – nádoby, sety, stojany na pytle nebo více komorové koše a nádoby.
  3. Otevírání – ruční, nožní i bezdotykové.

Třídění odpadu v domácnostech

Jak řešíme třídění odpadu v domácnostech? Jak se říká, sto lidí sto chutí. V některých domácnostech lidé vyhazují odpad do běžných vnitřních košů a roztřiďují až u barevně odlišených kontejnerů venku. Jiní naopak separují odpad už doma díky více komorovým odpadkovým košům, barevně odlišeným stojanům na pytle apod. Do jedné komory označené modrou barvou vhazujeme papír, do žluté plasty a do zelené sklo a odpad z jednotlivých komor pak vhazujeme do určených kontejnerů venku. Třídění odpadů je v dnešní moderní společnosti součástí životního stylu a i trh nabízí různé varianty chytře zpracovaných košů na třídění odpadu. V sortimentu se tak objevují např. bezdotykové odpadkové koše, které tak zajišťují hygienické nakládání s odpadem nebo koše s nožním otvíráním.

Meva_7173-2.jpg
Třídění odpadu v domácnostech/ MEVA
Meva_7155-2.jpg
Třídění odpadu v domácnostech/ MEVA

Třídění odpadu ve firmách

Ve firmách se shromažďuje větší množství odpadu než v domácnostech a tak je separace odpadu nejčastěji řešena umístěním barevně rozlišených nádob přímo v kancelářích. Některé firmy se sklady nebo výrobními prostory jsou vybaveny nádobami s větším objemem, vyrobenými z kovu, který lépe odolává hrubšímu zacházení. Objevují se čím dál tím více vzhledově i funkčně zajímavé odpadkové koše a sběrné nádoby. Ekologickým řešením pak mohou být i kartonové koše nebo univerzální recyklační centra.

Meva_7165-4I-1.jpg
Třídění odpadu ve firmách - 4l/ MEVA

Má třídění odpadu smysl?

Ano. V této době zatím není znám žádný jiný způsob. Lidé produkují ohromné množství odpadu a jeho třídění a zpracovávání je jediný proces, který se dá alespoň částečně zvládnout. Třídění odpadu však nemá vliv jen na znovu uvedení materiálu do oběhu, ale také na zamezování vnikání odpadu do vody, půdy či ovzduší. Je důležité si uvědomit, že bez třídění nemůže existovat efektivní recyklace. Není to jen o tom, kolik toho lidé vyhodí do kontejneru, ale také o kvalitě toho co do něj vyhodí. O třídění odpadu se společnost MEVA-TEC s.r.o. aktivně zajímá již desítky let a proto jsme schopni poradit jak se na proces třídění odpadu správně připravit.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.