Tři základní varianty programu Dešťovka a jedna miliarda Kč z OPŽP pro obce

| autor: redakce0

Tři základní varianty programu Dešťovka a jedna miliarda Kč z OPŽP pro obce

Dotační program Dešťovka přispívá až 105 000 korun na efektivnější využívání dešťové a odpadní vody. Nabízí tři základní varianty:

1. Dešťová voda na zalévání zahrady

Chcete-li dešťovou vodu zachytávat v nádrži u již stojícího domu a používat ji jen na zalévání zahrady, zvolíte základní podporovanou variantu. Dotace se v tomto případě šplhá až na 55 000 korun. Tvoří ji fixní část 20 000 korun, ke které se připočítává 3 500 korun za každý kubický metr nádrže.

Novinkou je, že příspěvek získáte i v případě, pokud místo nové nádrže použijete k zachytávání dešťové vody například nepoužívanou, upravenou jímku. Do nákladů si pak zařadíte i náklady na vyčištění, vyspravení a další úpravy jímky.

Na zachytávání dešťové vody k zalévání zahrady přispívá Dešťovka až 55 000 Kč

2. Dešťová voda na zalévání zahrady a splachování toalet

Dešťová voda se hodí nejen k zalévání zahrady, ale i ke splachování toalet v domácnosti. Takový systém vyžaduje určité stavební úpravy, ale při stavbě nového domu s ním můžete předem počítat.

Státní podpora se dostává až na 65 000 korun. Finální částka se opět skládá z fixní části 30 000 korun, ke které se přičítá 3 500 korun za každý kubický metr nádrže.

Na využívání dešťové vody k zalévání i ke splachování získáte až 65 000 Kč

3. Přečištěná odpadní voda (lze i v kombinaci s dešťovou vodou)

Jako třetí možnost podporuje program Dešťovka systémy, které recyklují odpadní, tzv. šedou vodu. Použitelná je voda z umyvadel, van a sprch. Po přečištění poslouží znovu, a to ke spláchnutí toalety.

U těchto systémů ušetříte zhruba polovinu denní spotřeby pitné vody. Ještě výhodnější je, pokud systém zkombinujete s využitím dešťové vody. Dotace se v tomto případě může vyšplhat až na 105 000 korun

Na využívání odpadní vody v kombinaci s dešťovou přispívá Dešťovka až 105 000 Kč

TIP pro vás: Přesnou výši dotace pro váš dům si spočítejte na online kalkulačce na webu dotacedestovka.cz.

Lepší využívání dešťové vody pro města a obce

Do roku 2020 poskytuje finance na hospodaření s dešťovou vodou v obcích Operační program Životní prostředí, ve kterém je aktuálně k dispozici jedna miliarda korun. „Peníze mohou obce použít na vybudování podzemních vsakovacích zařízení, retenčních nádrží, zasakovacích pásů, poldrů, výstavbu zelených vegetačních střech nebo jednoduše na přeměnu nepropustných povrchů v propustné. Částka, kterou evropské fondy na taková opatření přispějí, dosahuje až 85 % z vynaložených nákladů na projekt,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Srážkovou vodu je možné zachytávat do nádrží a používat k zavlažování obecní zeleně, chlazení ulic v době letních veder nebo ke splachování ve školách, úřadech a jiných veřejných budovách.

Zdroj: SFŽP

Foto: ilustrační/ Pixabay