To, o co usilujeme všichni, je zvyšování kvality života v regionech

| autor: Hana Tomášková0

To, o co usilujeme všichni, je zvyšování kvality života v regionech

Úvodní přednášky se ujal David Koppitz, náměstek ministryně pro místní rozvoj a představil plány Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) pro nejbližší období. „Je obecně známo, že města velkou měrou přispívají ke konkurenceschopnosti České republiky,“ připomíná David Koppitz. Dále zmínil, že přestože je Česká republika relativně malou zemí, je velmi rozmanitá, má velmi roztříštěnou sídelní kulturu, regiony řeší nejrůznější otázky, a proto je třeba zajistit scelení problematiky. „Ve výsledku to, o co usilujeme všichni, je zvyšování kvality života v regionech,“ shrnul Koppitz.

Rozvoj venkova

Analytické podklady prokázaly, že přestože máme zhruba 4 až 5 typů venkova, stává se, že se malé obce se stejným počtem obyvatel potýkají s rozličnými obtížemi.

Obecně mezi nejpalčivějšími problémy rezonují nedostatečná infrastruktura, diversifikace venkova, klima a další globální trendy či otázky lidského potenciálu. „Část venkova trpí nedostatkem vůdčích typů. Těch, kteří by na sebe převzali břímě vedení a stali se jakýmisi motivátory,“ upozorňuje David Koppitz.

Potenciál vidí Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci obcí. Jedná se o přirozenou cestu, jak ušetřit peníze a případně je dále reinvestovat.

Od roku 2027, respektive 2030 je venkov územím, kde se dobře žije. Můžeme společně měnit image venkova,“ plánuje David Koppitz. Představou MMR je, aby venkov ztratil punc území, které zaostává a změnil se trend vylidňování venkova.

Příprava hospodářské strategie

Ministerstvo pro místní rozvoj si vytyčilo úkol konsolidovat národní strategie. „Není to věc, která by tady byla poprvé,“ připouští Koppitz, nyní se pokusíme udělat jakousi revizi.“ MMR půjde do úrovně jednotlivých ministerstev a bude zjišťovat aktuální stav jejich strategií. V plánu je také využití databáze strategií.

Smart koncepce

Vyvíjí se snaha dostat Smart koncept do reálných kontur. David Koppitz zdůrazňuje význam dat a vzniku datových platforem. „ Chceme, abyste měli přístup ke všem možným veřejným datům,“ uzavírá David Koppitz.

Příklady dobré praxe

Konference se dále věnuje příkladům dobré praxe. Praha 10 představuje koncept dobrovolné iniciativy Naše Malešice, představitelé z Dačice hovoří o strategiích a jejich řízení s vazbou na priority vedení města a následovat bude mnoho dalších zajímavých příkladů ze života Zdravých měst. Program přednášek najdete zde.

Foto: Hana Tomášková