Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Tipy, jak ušetřit za elektřinu

| autor: Hana Tomášková0

power-outlet-1794616_640
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Malou úpravou návyků lze snížit spotřebu elektrické energie a ušetřit tak peníze vydané na její spotřebu. Jak snížit spotřebu elektřiny u praní, vaření nebo v případě chlazení potravin?

Praní

Pro méně špinavé prádlo zvolte nižší teplotu 30°C, kratší cyklus praní a v létě nižší otáčky, ideálně pokud můžete sušit prádlo venku. Nepoužívejte sušičku.

Žehlení

Co lze, stačí ihned po vyprání vhodně rozvěsit a žehlení není nutné. Pokud preferujete žehlení, naskládejte si prádlo dle nutné teploty k žehlení a žehlete ještě dokonale neproschlé.

Vaření

Používejte hrnce, které zakryjí celou plochu plotýnky. Nezapomínejte na pokličky. Ve varné konvici ohřívejte jen také množství vody, které skutečně spotřebujete.

Pro pokrmy, které vyžadují delší dobu vaření využívejte tlakový hrnec, tzv. papiňák – ušetříte až 40 % elektřiny a 30 % času.

Lednice a mrazák

Nastavte si teplotu chladničky +5 °C ve střední polici a -18 °C u mrazáku. Již o dva stupně nižší teploty znamenají až o 15 % vyšší spotřebu. Pravidelně odmrazujte.

Lednice i mrazák by měly být ideálně ze 70 % naplněny. Poloprázdná lednička či mrazák vydávají více energie na ochlazování.

Hlídejte těsnění kolem dveří, musí doléhat. Občas je dobré umýt ho teplou vodou.

Elektronika

Notebook je méně náročný na spotřebu energie než stolní počítač. Pozor na to, že elektronika ve stand-by módu stále spotřebovává část elektrické energie. Stejně tak nabíječky ponechané v zásuvce.

Nesviťte zbytečně

Používejte úsporné zdroje a nepoužívejte nadbytečně intenzivní osvětlení, pokud není potřeba. Ohlídejte si, zda nezapomínáte zhasnout. Hlídejte rovněž společné prostory.

Údržba spotřebičů je nezbytná

Lednici a mrazák pravidelně odmrazujte. U myčky a pračky čistěte filtr. Nezapomínejte utírat prach ze spotřebičů i svítidel. Prodloužíte jejich životnost, nezanese se např. chladič u ledničky a v případě světel nepotřebujete intenzivnější svícení.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy