Tip na udržitelný dárek pod stromeček

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Nadace Partnerství0

Tip na udržitelný dárek pod stromeček

Hledáte dárek, který má smysl? Nadace Partnerství přichází s možností darovat strom k výsadbě nebo příspěvek na péči s tím spojenou.

Kolik to stojí

Cena se pohybuje od 300 Kč, kde přispíváte na výsadbu ("rýč") až po 1000 Kč za ovocný strom či 3000 Kč za listnatý strom.

Kde bude strom vysazen
Typicky jde o financování výsadbových projektů škol, spolků, církví a dalších místních nadšenců. Strom vždy sázejí místní dobrovolníci, kteří jsou pečlivě vybíráni.

Kdo se o strom bude starat
Závazek následné péče přejímá ten, kdo strom vysadí. Díky penězům z vánočního dárku je financována péče na dobu nejméně pěti let, než se mladý kmen ujme víceméně sám.

Vždyť mohu koupit stromek za pár korun ve velkoobchodu, proč tolik peněz?
Nadace Partnerství se snaží, aby vysazené stromy začaly co nejdříve plnit svou ekosystémovou funkci: zadržovat vodu, bránit erozi nebo poskytovat úkryt živočichům. Proto podporují výsadby vzrostlejších stromů, jejichž cena odpovídá příspěvku. Ta se navíc skládá nejen z ceny za sazenici, ale zahrnuje i ošetření, osvětu, výběr projektů nebo domluvu partnerství. Všechny vynaložené peníze každoročně bedlivě kontrolují státní orgány.

Více informací najdete zde.

Foto: zdroj Nadace Partnerství